چسب یک دو سه با چی پاک میشه (6 حلال برای چسب 123)

چسب یک دو سه یکی از چسب‌هایی است که به دلیل قدرت چسبندگی بالایی که دارد، توانسته برای چسباندن هر نوع قطعه و وسیله‌ای مورد استفاده قرار گیرد. چسب‌های 123 در کنار اینکه دارای قدرت چسبندگی بالایی هستند، به راحتی می‌توانند به دست یا سایر وسایل نیز بچسبند و برای ما دردسر ایجاد کنند. به همین خاطر است که بسیاری از افراد در مورد اینکه چسب یک دو سه با چی پاک میشه؟ سوال دارند. در این مقاله قصد داریم در مورد نحوه پاک کردن چسب یک دو سه از روی سطوح مختلف با شما صحبت کنیم.

چسب یک دو سه با چی پاک میشه؟

هر نوع چسب قوی مانند چسب 123 می‌تواند برای چسباندن قطعات و سطوح مختلف به یکدیگر مورد استفاده قرار گیرد. زمانی که هر نوع چسب یک دو سه مانند چسب‌ام دی اف 123 آکفیکس AKFIX universal fast adhesive 705، به سطوح مختلف مانند پوست، لباس، پارچه و… بچسبد، دیگر به راحتی امکان کندن این چسب وجود ندارد. در چنین شرایطی باید بدانید که چسب یک دو سه با چی پاک میشه و حلال‌های مناسبی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم، استفاده نمایید. در ضمن می‌توانید ابتدا چسب را کمی نرم کرده و سپس اقدام به پاک کردن آن کنید. حالا چگونه چسب خشک شده را نرم کنیم، یک مبحث جداگانه است که نیاز به بررسی دارد.

1- استون

استون یک ترکیب شیمیایی است که با بوی تند خودش، می‌تواند حلال بسیاری از پلیمرها و مواد شیمیایی باشد. استون 100 درصد می‌تواند برای پاک کردن بسیاری از چسب‌ها مورد استفاده قرار گیرد. کافیست که مقداری استون را روی محلی که به چسب 123 آغشته شده است قرار دهید تا استون اثر خود را بگذارد. البته استون 100 درصد می‌تواند روی پوست تاثیر منفی داشته باشد و باعث سوزش آن شود.

به همین خاطر اگر به دلیل چسبیدن چسب 123 به پوست می‌خواهید بدانید چسب یک دو سه با چی پاک میشه؟ باید بگوییم که از همان استون‌هایی که برای پاک کردن لاک ناخن استفاده می‌شوند، استفاده کنید. در این صورت آسیبی به پوست شما هم وارد نخواهد شد.

2- سرکه

سرکه یکی از انواع حلال‌های مناسب برای چسب 123 است. سرکه دارای خاصیت اسیدی است و می‌تواند برای حل کردن بسیاری از چسب‌ها مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین، اگر چسب یک دو سه روی سطحی باقی مانده و نمی‌توانید آن را پاک کنید، فقط کافیست که یک پنبه را به سرکه آغشته کنید و روی لکه چسب قرار دهید. چند ثانیه پنبه را روی جایی که چسب به آن آغشته شده فشار دهید تا سرکه به داخل چسب و اطراف آن وارد شود.

سپس می‌توانید با فشار ناخن به آرامی چسب را بکنید. مزیت سرکه این است که تاثیر بدی روی پوست ندارد. به همین خاطر اگر پوست به چسب 123 آغشته شده بود، می‌توانید از سرکه برای کندن چسب از روی پوست استفاده کنید.

3- الکل

الکل به عنوان یک حلال برای بسیاری از مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. الکل‌ها می‌توانند تاثیر زیادی روی نرم شدن چسب یک دو سه داشته باشند. به همین خاطر اگر از سرکه و استون استفاده کردید و نتیجه‌ای ندیدید، کافیست که یک پنبه را به الکل آغشته کنید و روی سطح پوست یا پارچه‌ای که به چسب آغشته شده است، بکشید. الکل به مرور زمان چسب را نرم می‌کند. پس اگر با یک بار استفاده از الکل، نتیجه‌ای ندیدید دوباره آن را مورد استفاده قرار دهید.

چسب 123 با چی پاک میشه- آیژه
چسب 123 با چی پاک میشه- آیژه

4- روغن‌های روان کننده

روغن‌های روان کننده مانند روغن زیتون، روغن نارگیل و … می‌توانند برای پاک کردن چسب یک دو سه مورد استفاده قرار گیرند. معمولا روغن‌ها زمانی استفاده می‌شوند که چسب روی یک سطح خاص مانند سطح فلزی یا سطح پلاستیکی زده شده است. در این صورت روغن‌ها نقش روان کننده را برعهده دارند و می‌توانند چسب را به راحتی از روی سطح جدا کنند.

برای استفاده از روغن روان کننده جهت پاک کردن چسب 123 می‌توانید مقداری از این روغن‌ها را ترجیحا به صورت داغ روی سطح با دستمال بکشید. چند بار با حرکت رفت و برگشت دستمال را روی سطح بکشید تا روغن به بافت چسب وارد شود. سپس می‌توانید با کمی فشار چسب را با ناخن یا کاردک از روی سطح جدا کنید. دقت کنید که تماس فلز روی فلز می‌تواند باعث آسیب به سطح آن‌ها شود. پس به حساسیت سطحی که قرار است از چسب پاک شود هم توجه داشته باشید.

5- آب مقطر

آب مقطر، یکی از انواع محصولاتی است که می‌تواند برای پاک کردن چسب یک دو سه از روی لباس، پوست و پارچه مورد استفاده قرار گیرد. اگر چسب روی مبل یا صندلی را کثیف کرده است و نگرانید که با ترکیبات شیمیایی به بافت این وسایل آسیب برسانید، می‌توانید از مقداری آب مقطر استفاده کنید. آب مقطر باعث نرم شدن چسب 123 می‌شود و آن را از جا می‌کند. البته معمولا آب مقطر به تنهایی اثری ندارد و بهتر است که در مرحله اولیه برای نرم‌تر کردن چسب از آن استفاده کنید. سپس می‌توانید با مواد اسیدی دیگر مانند آبلیمو و سرکه چسب را از جا بکنید.

6- آبلیمو

آبلیمو دارای خاصیت اسیدی است و می‌تواند تاثیر زیادی روی نرم کردن چسب 123 داشته باشد. اگر روی سطوح خاصی مانند لباس، پارچه و… که امکان استفاده از روغن یا الکل وجود ندارد، چسب 123 ریخته است، می‌توانید از مقداری آبلیمو برای پاک کردن چسب یک دو سه استفاده کرد. کافیست که چند قطره آبلیمو را در محل آغشته شده به چسب بریزید و اجازه دهید چند دقیقه‌ای بماند.

اگر امکان استفاده از مسواک یا یک چیز زبر مانند کاردک را برای کندن قطعه چسب دارید، می‌توانید از این ابزارها استفاده کنید. در غیر این صورت به آرامی با ناخن تکه چسب را بکنید. می‌توانید چند بار از آبلیمو استفاده کنید تا اثربخشی آن بیشتر شود. برای پاک کردن چسب یک دو سه از روی پوست هم می‌توانید از آبلیمو استفاده کنید.

سخن پایانی

موضوع بحث این مقاله این بود که چسب یک دو سه با چی پاک میشه؟ این چسب به دلیل داشتن قدرت چسبندگی بالا به راحتی از روی پوست قابل پاک شدن نیست و نیاز به یک سری مواد به عنوان حلال دارد. حلال‌های چسب 123 را در این مقاله به شما توضیح دادیم تا بر این اساس بهترین این حلال‌ها را انتخاب کرده و مورد استفاده قرار دهید.

در صورت نیاز به خرید انواع چسب یک دو سه با کیفیت می‌توانید از طریق فروشگاه چسب هلدینگ آیژه و یا شماره تماس 01342244635 برقرار کرده و بهترین این چسب‌ها را با قیمت مناسب بخرید و از آن‌ها استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

قالب ساخت و ساز و معماری و شرکت
بازگشت به بالا