چگونه چسب خشک شده را نرم کنیم

خشک شدن چسب در برخی از مواقع می‌تواند دردسر بزرگی را برای افراد ایجاد کند. به خصوص اگر چسب در جایی خشک شود که برای شما هیچ فایده‌ای نداشته باشد. سوال بسیاری از افرادی که هر روز با چسب سر و کار دارند یا به هر حال خشک شدن چسب برای آن‌ها دردسر ایجاد کرده است، این است که چگونه چسب خشک شده را نرم کنیم؟

واقعیت این است که روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارند و شما بر اساس همین روش‌ها، کار نرم کردن چسب‌ها را انجام دهید. در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد نحوه نرم کردن چسب خشک شده با شما صحبت کنیم.

آیا امکان نرم کردن چسب خشک شده وجود دارد؟

خشک شدن چسب یک اتفاق طبیعی است. چرا که ساختار شیمیایی چسب‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که باید برای ایجاد گیرش نهایی در یک سطح خشک شوند. در غیر این صورت عملا چسب‌ها هیچ کاربردی نخواهند داشت. زمان گیرش نهایی و اولیه هر یک از چسب‌ها با هم متفاوت است. برخی از چسب‌ها در مدت زمان کوتاهی خشک می‌شوند و بعضی دیگر باید حتی چندین روز بگذرد تا به گیرش نهایی برسند و به طور کامل خشک شوند.

با این حال گاهی اوقات خشک شدن چسب می‌تواند دردسر بزرگی برای افرادی ایجاد کند. در این زمان است که سوال همیشگی افراد این است که می‌توان چسب خشک شده را نرم کرد؟ خوشبختانه با کمک روش‌های مختلف، این امکان وجود دارد و می‌توان از مواد شیمیایی متفاوتی نیز برای نرم کردن چسب خشک شده استفاده کرد. فقط کافیست که اصول نرم کردن چسب خشک شده را بدانید و بر اساس آن پیش بروید.

چگونه چسب خشک شده را نرم کنیم؟

برای نرم کردن چسب خشک شده، ابتدا باید بدانید که از چه نوع چسبی روی سطح استفاده شده است؟ هر یک از چسب‌ها دارای حلال‌های متفاوتی‌اند و قطعا نرم کردن آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. به طور مثال، چسب 123 میتراپل 400 میلی لیتر موجود در فروشگاه اینترنتی آیژه حلال متفاوتی با یک چسب قطره‌ای یا سیلیکونی دارد. با این حال باید با حلال‌های شیمیایی متفاوت چسب‌های خشک شده نرم کنید. در ادامه به روش‌های مختلف برای نرم کردن چسب‌های خشک شده اشاره می‌کنیم.

حلال‌های شیمیایی

برای نرم کردن چسب خشک شده، باید از حلال‌های شیمیایی استفاده کنید. حلال‌های شیمیایی می‌توانند جهت رقیق کردن چسب‌های خشک شده استفاده شوند و تاثیر خوبی نیز روی نرم کردن این چسب‌ها خواهند داشت. بنابراین، مقداری اسید استیک، الکل و اتر را برای چسب‌های خشک شده امتحان کنید تا تاثیر آن‌ها را در نرم کردن چسب‌های خشک شده ببینید. دقت کنید که برخی از این حلال‌ها سمی هستند و نباید آن‌ها را تنفس کنید. پس می‌توانید با مقداری آب مقطر، آن‌ها را رقیق کرده و مقداری روی سطحی که به چسب آغشته شده است، بزنید.

استفاده از آب

چسب‌های خشک شده می‌توانند با کمک آب نیز رقیق و نرم شوند. البته همه چسب‌ها دارای این قابلیت نیستند و باید این موضوع را در نظر بگیرید. به طور مثال چسب‌های قطره‌ای یا چسب‌های 123، ممکن است بتوانند در اثر آب با دمای بالا نرم شوند. اما نه به این معنی که آب را درون چسب بریزید. بلکه کافیست مقداری آب جوش را در یک ظرف قرار دهید و سپس ظرف چسب خشک شده را در آن آب بگذارید. به راحتی متوجه می‌شوید که چسب در حال نرم شدن است. این روش را می‌توانید برای سطوحی که به چسب آغشته شده‌اند نیز امتحان کنید.

استفاده از حرارت

حرارت و گرما می‌توانند باعث رقیق شدن چسب خشک شده شوند. برای این کار می‌بایست چسب خشک شده را در معرض گرما قرار دهید تا نرم شود. پس از خشک چند دقیقه می‌توانید با یک پارچه تمیز و بدون پرز یا کاردک چسب را از روی سطح بکنید. به طور مثال می‌توانید از سشوار برای نرم کردن چسب سیلیکون یونیورسال سفید آنتیا، استفاده کنید.

استیک اسید

نرم کردن چسب خشک با حلال‌های شیمیایی مختلفی امکان پذیر است. معمولا اسید به عنوان یکی از بهترین حلال‌هایی است که می‌تواند برای نرم کردن چسب خشک شده مورد استفاده قرار گیرد. فقط کافیست که مقداری استیک اسید را به چسب خشک شده بزنید و یا به آن اضافه کنید. خواهید دید که چسب نرم می‌شود و می‌توانید با یک دستمال و پارچه تمیز آن را از روی سطح بردارید. دقت کنید که استیک اسید بوی تندی دارد. پس حتما در هنگام استفاده از این اسید، دستکش و ماسک را فراموش نکنید.

روغن‌های گیاهی

روغن‌های گیاهی ترکیباتی هستند که می‌توانند به عنوان حلال جهت رقیق کردن چسب خشک شده استفاده شوند. البته نمی‌توان گفت که کدام یک از روغن‌های گیاهی تاثیر بهتری روی چسب‌ها دارند، اما به هر حال امتحان کردن این روغن‌ها خالی از لطف نیست. می‌توانید مقداری روغن گیاهی را روی سطحی که چسب خشک شده است بزنید. سپس با یک پارچه خشم، روغن گیاهی را از روی سطح پاک کنید. روغن‌های گیاهی دارای خواص حلال هستند و می‌توانند برای رقیق کردن چسب استفاده شوند.

اسپری حلال

گاهی اوقات افراد از متریال‌ها و روش‌های مختلفی برای چسب خشک شده و نرم کردن آن استفاده می‌کنند، اما در نهایت نمی‌توانند به خوبی چسب خشک شده را نرم کنند. در چنین شرایطی باید از اسپری‌های حلال که به صورت اختصاصی بدین منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند، استفاده کنید. حلال‌هایی که برای چسب‌ها استفاده می‌شوند، هر کدام تاثیر متفاوتی روی چسب‌های مختلف دارند. پس حتما در هنگام انتخاب حلال، به متناسب بودن آن با چسب توجه داشته باشید.

نرم کردن چسب های خشک شده- آیژه
نرم کردن چسب های خشک شده- آیژه

سخن پایانی

سوال اصلی که در این مقاله به آن پاسخ دادیم، چگونه چسب خشک شده را نرم کنیم؟ بود. واقعیت این است که هیچ روش مشخصی برای این کار وجود ندارد. فقط باید بدانید که حلال چسب خشک شده چیست و با چه روشی می‌توانید آن را نرم کنید. می‌توانید قبل از استفاده از حلال‌های شیمیایی از حرارت و یا آب گرم برای نرم کردن چسب استفاده کنید و اگر اثری نداشت از سایر روش‌های تخصصی کمک بگیرید. در هر صورت شما می‌توانید برای خرید انواع چسب‌های باکیفیت به سایت آیژه مراجعه کرده و یا با شماره تماس 01342244635 ارتباط برقرار نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

قالب ساخت و ساز و معماری و شرکت
بازگشت به بالا