تاثیر ضخامت بر چسبندگی چسب هبلکس

تاثیر ضخامت بر چسبندگی چسب هبلکس همانند سایر چسب ها نظیر چسب های صنعتی و ساختمانی می‌تواند به عوامل متعددی ارتباط داشته باشد. از جمله این عوامل می‌توان به نوع چسب، سطح مورد نظر و همچنین مقدار وزن نمونه در حال اجرا روی سطح، بر میزان چسبندگی چسب هبلکس موثر هستند. پارامترهای قید شده بایستی قبل از اجرای کلیه چسب های ساختمانی به صورت دقیق مورد بررسی قرار گیرند. علاوه بر آن ها جنس مصالح مورد استفاده نیز باید مورد تحلیل قرار داده شود. همچنین نحوه ترکیب کردن چسب هبلکس نیز در این موارد بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

در ادامه مقاله به مقدار ضخامت چسب هبلکس پرداخته خواهد شد. با مطالعه این متون تا انتها به اطلاعات عمومی و تخصصی خود در مورد میزان و تاثیر ضخامت بر چسبندگی چسب هبلکس بیفزایید.

مطالعه و بررسی اندازه ضخامت چسب هبلکس

به طور کلی چسب های هبلکس تولید شده توسط کارخانه های مختلف با برندهای متفاوت، دارای ساختارهای تقریبا یکسانی از نظر ترکیبات شیمیایی هستند. اما بعضی از چسب های هبلکس به دلایلی نظیر عدم همخوانی با بلوک دستخوش اتصال مناسب نمی‌شوند.

ضخامت چسب هبلکس- آیژه
ضخامت چسب هبلکس- آیژه

همان طور که در متن بالا نیز ذکر شد، یکی از عوامل مهم و حیاتی در اتصال، اندازه و میزان ضخامت چسب هبلکس مورد استفاده بر روی سطح است. به عبارت دیگر، برای ایجاد حداقل میزان ضخامت لازم باید دانه بندی چسب هبلکس هنگام تولید از یک استاندارد مشخصی پیروی کند. از طرف دیگر حداکثر میزان ضخامت نیز باید با توجه به مقدار وزن اعمال شده بر روی چسب هبلکس بررسی و مطالعه شود.

در مجموع با توجه به نوع چسب استفاده شده، مقدار سطح مورد نظر و مقدار فشار وارده بر چسب، دامنه دانه بندی از 500-100 میکرون دسته بندی می‌گردد.

مطالعه و بررسی دانه بندی چسب هبلکس

مهم ترین پارامتر در تاثیر ضخامت بر چسبندگی چسب هبلکس مطالعه و بررسی دانه بندی چسب هبلکس است. از آن جایی که چسب های هبلکس در ردیف های مختلفی از دیوار قرار می‌گیرند، عوامل متعدد دیگری نیز باید مورد بررسی قرار گیرند. به عنوان مثال اگر ملاتی روان و نرم مورد نیاز باشد، باید اندازه دانه بندی کوچک انتخاب شود. هر چند این کار سبب تحت شعاع قرار دادن مقاومت چسب هبلکس خواهد شد.

باز از طرف دیگر اگر دانه بندی های درشت مثلا 500 میکرون مد نظر باشد، ملاتی با مقاومت فشاری بالا خواهید داشت. اما در این صورت نیز روانی ملات چسب هبلکس تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. پس در کل می‌توان این گونه نتیجه گیری کرد که با توجه به کیفیت مواد اولیه و همچنین نوع بلوک مورد استفاده، تلورانس دانه بندی چسب هبلکس می‌تواند متغیر باشد.

بنابراین با میزان تغییر دانه بندی، ضخامت چسب هبلکس مورد استفاده نیز مشخص خواهد شد. توجه داشته باشید که میزان این ضخامت باید در دامنه 7-3 میلی متری اعمال شود. قابل تذکر است که اگر میزان ضخامت چسب بیشتر از 7 میلی متر باشد، سبب ناهمترازی بلوک ها خواهد شد، و اگر کمتر از 3 میلی متر استفاده شود، میزان چسبندگی چسب هبلکس به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

مطالب این مقاله در ارتباط با پارامترهای تاثیر ضخامت بر چسبندگی چسب هبلکس مورد توجه تولیدکنندگان و سازندگان انواع چسب به ویژه چسب های هبلکس خواهد بود.

نکات مهم در مورد چسب هبلکس

یکی دیگر از عوامل مهم در تاثیر ضخامت بر چسبندگی چسب هبلکس، رزین های پایه اکریلیکی است که با نام بتن در بازار موجود می‌باشند. حال احتمال دارد این رزین ها در مقاومت فشاری چسب هبلکس تاثیری مثبت و یا منفی داشته باشند. در صورتی که نیاز به استفاده از بتن (بتن آب بندی شده و یا بتن استحکامی) در چسب هبلکس باشد، بایستی با مقدار استانداردی که توسط کارخانه های تولیدی اعلام شده، اضافه شود.

هر چند استفاده از چسب بتن موجب تغییر در خواص مکانیکی چسب هبلکس خواهد شد. اما احتمال دارد در صورت استفاده بیش از اندازه و نادرست از بتن، میزان چسبندگی و همین طور میزان مقاومت فشاری چسب هبلکس را تحت تاثیر قرار دهد.

از دیگر پارامترهای تاثیرگذار در ضخامت چسبندگی چسب هبلکس می‌توان به دمای مصرفی دانه بندی ها اشاره کرد. بدین گونه که دانه بندی های بزرگتر در دمای بالا به مقاومت مناسب تری می‌رسند. یعنی کیفیت مقاومت چسب هبلکس با دانه بندی بزرگتر، به دمای بالاتر بستگی دارد. از این رو این گونه چسب هبلکس ها زمان بیشتری جهت خشک شدن و به مقاومت رسیدن نیاز خواهند داشت.

سخن آخر

با توجه به مقاله تاثیر ضخامت بر چسبندگی چسب هبلکس روشن است. عوامل متعددی در میزان ضخامت چسب نقش دارند که در متون فوق مورد بررسی قرار گرفت.

هلدینگ ساختمانی آیژه با کادری متخصص و فنی در زمینه محصولات ساختمانی از جمله چسب هبلکس فعالیت دارد. برای خرید و اخذ اطلاعات بیشتر در مورد محصولات ساختمانی به ویژه چسب هبلکس و بلوک های هبلکس با شماره تماس 01342244635 ارتباط برقرار نمایید.

مجموعه آیژه با مشاوره رایگان در خدمت خریداران و فروشندگان عمده محصولات ساختمانی آیژه خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

قالب ساخت و ساز و معماری و شرکت
بازگشت به بالا