کاشت میلگرد در فونداسیون چگونه انجام می شود؟ + محاسبات مورد نیاز

افرادی که در زمینه ساختمان سازی فعالیت دارند، حتما تا به حال نام فونداسیون را شنیده‌اند. فونداسیون یا پی به بخشی از ساختمان گفته می‌شود که بارهای وارده را به سایر بخش‌ها انتقال می‌دهد تا امکان تحمل بار در ساختمان وجود داشته باشد. یکی از فرآیندهایی که باید برای مقاوم سازی فونداسیون انجام داد، کاشت میلگرد است. کاشت میلگرد در فونداسیون با هدف تقویت فونداسیون و تامین ایمنی لازم را برای ساختمان‌ها با کمک چسب کاشت میلگرد انجام می‌شود. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه کاشت میلگرد در فونداسیون چگونه انجام می‌شود، این مقاله را تا انتها بخوانید.

فونداسیون چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم در مورد کاشت میلگرد در فونداسیون با شما صحبت کنیم، ابتدا اجازه دهید تا معرفی در مورد فونداسیون داشته باشیم. فونداسیون به پایین‌ترین بخش هر ساختمان و سازه گفته می‌شود که وظیفه دارد بارهای مرده و زنده سازه را به خاک منتقل کنند. به فونداسیون شالوده نیز می‌گویند.

با توجه به توضیح داده شده، فونداسیون اهمیت بسیار زیادی روی ایمنی ساختمان‌ها دارد و پایین بودن کیفیت آن می‌تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. بیشترین بارهایی که توسط فونداسیون به زمین منتقل می‌شوند، شامل بارهای ناشی از وزن سازه که بارهای مرده نام دارند، بارهای زنده ناشی از اجزای متحرک، بارهای زلزله و باد هستند. بدیهی است که مقاومت فونداسیون و کیفیت بالای آن تاثیر زیادی روی ایمنی سازه دارد.

کاشت میلگرد در فونداسیون- فروشگاه ساختمانی آیژه
کاشت میلگرد در فونداسیون- فروشگاه ساختمانی آیژه

کاشت میلگرد در فونداسیون

میلگرد یکی از مصالح ساختمانی است که کاربردهای بسیار زیادی در صنعت ساختمان سازی داشته و نقش مهمی را در ایمنی ساختمان‌ها ایفا می‌کند. یکی از کاربردهای اصلی میلگردها، مقاوم سازی ساختمان‌ها است. بنابراین در هر فضایی که نیاز به تامین مقاومت باشد، می‌توان از میلگرد استفاده کرد. به طور مثال برای مقاوم سازی ستون‌های ساختمان‌ها، می‌توان از میلگرد و آرماتوربندی استفاده کرد.

کاشت میلگرد در فونداسیون یکی از اقداماتی است که برای افزایش بار قابل تحمل توسط ساختمان انجام می‌شود. این کار برای هر ساختمانی ضروری بوده و لازم است که مهندسین حتما محاسبات لازم را جهت کاشت میلگرد با قطر مشخص در فونداسیون و شالوده انجام دهند. در غیر این صورت ساختمان قادر به تحمل بارهای جانبی، بارهای مرده و زنده نخواهد بود و احتمال خرابی ساختمان در اثر گذر زمان و وارد آمدن وزن‌های سنگین وجود دارد.

کاشت میلگرد در فونداسیون با چه هدفی انجام می‌شود؟

کاشت میلگرد در فونداسیون اهداف مختلفی دارد. اما به طور کلی برای یکپارچه سازی پی ساختمان‌ها، اصلاح ابعاد ساختمان‌ها و افزایش ارتفاع و همچنین افزایش توان تحمل بار و تنش می‌توان مراحل کاشت میلگرد در شالوده را انجام داد. بنابراین، اهداف اصلی برای کاشت میلگرد در پی با کمک چسب‌های کاشت میلگرد مانند چسب کاشت میلگرد آکفیکس AKFIX C900 شامل موارد زیر می‌باشند.

• رادیه کردن فونداسیون‌های ساخته شده

• متصل کردن فونداسیون دو سازه به یکدیگر

• کاشت میلگرد ستون در فونداسیون

• اصلاح ابعادی و مشکلات فنی فونداسیون موجود در وجوه مختلف

کاشت میلگرد آجدار در فونداسیون چگونه است؟

کاشت میلگرد آجدار در فونداسیون همانند روش کاشت میلگرد در بتن است. برای اینکه بیشتر با این روش آشنا شوید می‌توانید مقاله کاشت میلگرد در بتن چگونه انجام می‌شود را مطالعه نمایید. مهم‌ترین اقدامی که باید برای کاشت میلگرد آجدار در پی ساختمان انجام شود، سوراخ کاری است. برای سوراخ کاری فونداسیون می‌توان از دریل استفاده کرد. دستگاه‌های کورینگ یا کرگیری می‌توانند باعث ایجاد آسیب به آرماتور شوند و بهتر است که فقط از دریل برای سوراخ کاری میلگرد استفاده کنید.

برای کاشت میلگرد در داخل فونداسیون لازم است که پس از سوراخ کاری، سوراخ‌ها از هر گونه ذرات کثیف تمیزکاری شوند و سپس با کمک چسب کاشت میلگرد همچون چسب کاشت میلگرد کالم KALM VMK-SF، سوراخ با چسب پر شود. سپس بر اساس عمق مشخص و قطر تعیین شده برای کاشت میلگرد، می‌توان میلگرد را در فونداسیون به صورت افقی کاشت. شما می‌توانید برای سفارش انواع چسب کاشت میلگرد باکیفیت جهت نصب میلگرد آجدار در فونداسیون به سایت آیژه مراجعه کنید.

عمق سوراخ فونداسیون برای کاشت میلگرد

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در هنگام کاشت میلگرد در فونداسیون به آن توجه گردد، عمق سوراخ است. واقعیت این است که مهم‌ترین پارامتر تاثیرگذار روی کل فرآیند کاشت میلگرد، عمق سوراخ بوده و باید حتما افراد اطمینان خاطر کنند که عمق سوراخ را مطابق با محاسبات مهندسی در نظر گرفته‌اند. در صورتی که عمق سوراخ برای کاشت میلگرد در پی کم در نظر گرفته شود، اتصال صحیح بین میلگرد و بتن ایجاد نمی‌شود و همین موضوع میزان استحکام بتن را پایین می‌آورد. به طوری که با وارد شدن نیروی زیاد، احتمال متلاشی شدن فونداسیون وجود دارد.

علاوه بر آن زیاد شدن عمق سوراخ برای کاشت میلگرد در داخل فونداسیون باعث می‌شود که چسب بیش از حد مورد استفاده قرار گیرد و از طرفی هزینه‌های اجرای پروژه نیز بیشتر شود. کاشت مقاومت بتن و سوراخ شدن سمت دیگر ستون یا سقف به دلیل افزایش عمق سوراخ از جمله معایب بیش از حد سوراخ کردن فونداسیون می‌شوند.

بنابراین محاسبات کاشت میلگرد در داخل فونداسیون بسیار حائز اهمیت بوده و لازم است که مهندسین با توجه به فرمول‌ها و همچنین نرم افزارهای موجود میزان عمق و قطر میلگرد را مشخص کنند تا مجریان کاشت میلگرد در بتن به صورت تخصصی مراحل کاشت میلگرد را انجام دهند.

محاسبات کاشت میلگرد در فونداسیون چگونه است؟

دقت در اجرای فرآیند کاشت انواع میلگرد در فونداسیون آنقدر حائز اهمیت است که اگر کوچک‌ترین خطایی در حین این کار به وجود بیاید، احتمال به خطر افتادن جان انسان‌ها وجود دارد. به همین خاطر تمامی مهندسین محاسب باید با دقت حداکثری مراحل محاسبات کاشت میلگرد در فونداسیون را انجام دهند تا آسیبی به فونداسیون و سازه وارد نشود و انتقال وزن ساختمان نیز به صورت اصولی انجام شود.

پارامترهای بسیار زیادی می‌توانند روی محاسبات کاشت میلگرد ساده و آجدار در فونداسیون موثر باشند که از جمله آن‌ها می‌توان به وزن ساختمان، تعداد طبقات و… اشاره کرد. توجه به این اطلاعات و انجام محاسبات مربوطه بسیار حائز اهمیت بوده و پس از انجام محاسبات اطلاعات زیر جهت کاشت میلگرد استخراج می‌شوند.

• میزان عمق سوراخ

• قطر میلگرد مورد نیاز

• میزان چسب تزریقی

• مواد اولیه مورد نیاز

• برآورد میزان چسب مورد نیاز

خرید انواع چسب کاشت میلگرد در بتن و فونداسیون

هدف از ارائه این مقاله توضیح در مورد نحوه کاشت میلگرد در فونداسیون بود. با توجه به استانداردهای موجود در این باره توصیه می‌شود که مهندسین مجری و کارفرمایان حتما از مهندسین محاسب برای محاسبه عمق سوراخ کاری، قطر میلگرد و سایر عوامل دقت لازم را داشته باشند. همچنین انتخاب چسب مناسب برای کاشت میلگرد در داخل پی ساختمان بسیار حائز اهمیت می‌باشد. فروشگاه ساختمانی آیژه، مرجع فروش انواع چسب کاشت میلگرد است که در این مقاله دو نمونه از آن‌ها را به شما معرفی کردیم. برای خرید و مشاهده چسب‌های متنوع‌تر می‌توانید به سایت آیژه مراجعه کنید. برای ثبت سفارش نیزمی‌توانید با شماره 09118426332 با مشاوران تخصصی هلدینگ ساختمانی آیژه در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

قالب ساخت و ساز و معماری و شرکت
بازگشت به بالا