کاشت میلگرد در بتن چگونه انجام می‌شود

آرماتوربندی چند سالی است که به عنوان یکی از اقدامات رایج در ساختمان سازی شناخته می‌شود. کاشت میلگرد در بتن روشی است که به آن آرماتوربندی می‌گویند. در این روش میلگردهای فولادی در داخل بتن قرار می‌گیرند و مقاومت لازم را برای سازه تامین می‌کنند. برای کاشت میلگرد در سوراخ‌های بتنی، نیازی به استفاده از ملات نیست.

چرا که چسب‌های اختصاصی برای این کار راه اندازی شده‌اند که می‌توانند مراحل کاشت را به صورت اصولی انجام دهند. در ادامه این مقاله ضمن معرفی چسب‌های مناسب برای کاشت میلگرد در سوراخ بتنی، قصد داریم در مورد نحوه کاشتن میلگرد در بتن با شما صحبت کنیم.

لزوم کاشت میلگرد در بتن

میلگرد فولادی یکی از متریال‌های مهم در ساختمان سازی محسوب می‌شود که نقش مهمی‌را در مقاوم سازی ساختمان‌ها ایفا می‌کند. گاهی اوقات به علت خطای اجرایی و یا خطای محاسباتی، بتن آن مقاومت لازمی‌که باید داشته باشد را ندارد. در چنین شرایطی می‌توان برای جبران مقاومت کاهش یافته از کاشت میلگرد در بتن استفاده کرد. به طور کلی، روش کاشت میلگرد در بتن یک روش بسیار اقتصادی و کاربردی است که می‌تواند برای جبران خطاهای رخ داده و اصلاح آن‌ها انجام شود. اما باید توجه داشت که کاشت میلگرد در بتن نیازمند دانش اجرایی و محاسباتی دقیقی بوده و نباید بدون توجه به این موارد مراحل کاشت میلگرد را انجام داد.

میلگرد در سوراخ‌هایی که در بتن به وجود آمده‌اند، قرار می‌گیرد و می‌تواند با فیکس شدن در بتن مقاومت آن را بالا ببرد. همچنین میلگردها می‌توانند برای نصب سایر قطعات و لوازم به بتن نیز مورد استفاده قرار گیرند. از این رو کاشت میلگرد در بتن با توجه به نظر مهندسین ساختمان سازی و پیمانکاران در اکثر مواقع ضروری بوده و باید مطابق با ضوابط مورد نظر و محاسبات دقیق انجام شود.

روش کاشت میلگرد در بتن- فروشگاه آیژه
روش کاشت میلگرد در بتن- فروشگاه آیژه

در چه مواقعی باید از میلگرد در بتن استفاده کرد؟

اجرای روش کاشت میلگرد در بتن همواره ضرورت ندارد؛ اما در برخی از مواقع به دلیل خطا، مشکلات محاسباتی و یا مقاوم سازی ساختمان‌های قدیمی‌و مشکل دار باید حتما از میلگرد در بتن استفاده کرد. بنابراین از جمله کاربردهای میلگرد در بتن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تقویت فونداسیون و ستون‌ها در سازه‌های بتنی
 • در صورت نیاز به اضافه کردن بخش‌های جدید به سازه اجرا شده مانند دیوار برشی، تیر و ستون
 • نصب انواع صفحات فلزی در ساختمان‌ها برای اجرای نما
 • در صورت نیاز به مقاوم سازی ساختمان‌ها به روش ژاکت بتنی
 • در صورت نیاز به نصب صفحات اتصال با هدف ساخت تیر یا ستون جدید در ساختمان
 • اتصال انواع تجهیزات تاسیسات ساختمان از جمله کانال‌های هوا و داکت‌های برق به ستون و سقف

آیا امکان استفاده از چسب برای کاشت میلگرد در بتن وجود دارد؟

در گذشته روش‌های متنوعی برای کاشت میلگرد در بتن وجود داشتند که از جمله آن‌ها می‌توان به استفاده از ملات اشاره کرد. اما در حال حاضر با وجود چسب‌های مخصوص کاشت میلگرد در سوراخ بتنی، نیازی به استفاده از ملات و کثیف کاری نیست و می‌توان از چسب‌های حرفه‌ای و مناسب برای کاشت میلگرد استفاده نمود.

چسب کاشت میلگرد مخصوص بتن بوده و به راحتی میلگرد فولادی را در جای خود تثبیت می‌کند. به همین خاطر در مواقعی که نیاز به نصب آرماتور فولادی در داخل میلگرد است، می‌توان از چسب‌های مخصوص کاشت میلگرد استفاده کرد. دقت کنید که چسب‌های کاشت میلگرد به صورت اختصاصی برای کاشت میلگرد تولید شده‌اند و امکان استفاده از سایر چسب‌ها وجود ندارد. از این رو در هنگام خرید چسب کاشت میلگرد، دقت کافی داشته باشید.

بهترین چسب برای کاشت میلگرد در سوراخ بتنی

برای انتخاب بهترین چسب برای کاشت میلگرد در سوراخ بتنی، در ابتدا باید یک فروشگاه معتبر که این چسب‌ها را با قیمت مناسب به شما ارائه می‌کند، انتخاب نمایید. چسب‌های بتن برای کاشت میلگرد باید به صورت اختصاصی برای این کار تولید شوند تا گیرایی خوبی را برای میلگرد در سوراخ بتنی داشته باشند. فروشگاه اینترنتی آیژه که زیر نظر مهندسین عمران راه اندازی شده است، بهترین چسب‌های کاشت میلگرد را به شما ارائه می‌کند. چرا که تمامی چسب‌های موجود در این فروشگاه توسط خود مهندسین تست شده‌اند و با اطمینان خاطر به شما ارائه خواهند شد.

چسب کاشت میلگرد آکفیکس AKFIX C900 یکی از بهترین چسب‌های میلگرد است. این چسب توسط برند معروف آکفیکس تولید شده و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. قیمت مناسب این چسب در کنار کیفیت بالای آن، باعث محبوبیت آن در میان اکیپ‌های اجرایی میلگرد در بتن شده است.

چسب کاشت میلگرد کالم KALM VMK-SF یکی دیگر از چسب‌هایی است برای کاشت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چسب دارای عملکرد بسیار فوق العاده‌ای بوده و می‌تواند با حداکثر گیرایی، میلگرد را در بتن جای دهد.

نحوه کاشت میلگرد در بتن

تفاوت زیادی وجود ندارد که از چسب کاشت بولت و میلگرد کالم KALM VMK 345 ml استفاده می‌کنید یا از چسب کاشت میلگرد کالم و آکفیکس. هر یک از این چسب‌ها دارای قابلیت منحصر به فردی‌اند و می‌توانند با کارایی خوبی در هنگام کاشت میلگرد در سوراخ‌های بتنی داشته باشند. در هر صورت روند کار کاشت میلگرد در بتن مطابق با استاندارد خاصی بوده و باید بر اساس این استاندارد، این کار را انجام دهید.

برای کاشت، ابتدا باید مهندس محاسب با توجه به نوع عملیات کاشت از نظر سازه‌ای و غیر سازه‌ای بودن بخش مورد نظر، مقاومت بتن، تعداد میلگرد، قطر سوراخ و عمق کاشت را مشخص کند. استاندارد مشخصی برای انتخاب قطر سوراخ جهت کاشت میلگردها در بتن وجود دارد که این مورد باید توسط مهندس متخصص در این زمینه با کمک فرمول‌های خاص محاسبه شود. پس از محاسبه عمق سوراخ نوبت به سوراخ کردن بتن می‌رسد.

پس از انجام این کار، می‌توان مراحل کاشت میلگرد در بتن را انجام داد.

 • در ابتدا لازم است که سوراخ با کمک وسیله دمنده و فرچه تمیزکاری تمیز شود. به طوری که هیچ گونه تکه کوچکی از بتن داخل سوراخ نمانده باشد. هر گونه گرد و غبار باقی مانده در بتن می‌تواند باعث افت چسبندگی میلگرد شود.
 • پس از آن لازم است که چسب کاشت میلگرد به گان تزریق چسب متصل شود تا بتوان مراحل بعدی کاشت میلگرد را انجام داد.
 • با توجه به اینکه چسب کاشت میلگرد در بتن، یک چسب دو جزئی است می‌بایست قبل از اینکه از اختلاط چسب به طور کامل مطمئن نشدیم، کاشت را انجام ندهیم. بنابراین، بهتر است که به اندازه 10 سانتی متر اول چسب روی مقوا زده شود.
 • سپس می‌توان اپلیکاتور را به صورت کامل در داخل حفره سوراخ فرو کرد. به طوری که به اندازه دو سوم عمق سوراخ با اپلیکاتور پر شود. سپس چسب با کمک فشار دادن گان مخصوص در سوراخ تخلیه می‌شود و همزمان اپلیکاتور را نیز به سمت بالا می‌آوریم.
 • حال نوبت به قرار دادن میلگرد در سوراخ است. می‌بایست میلگرد را به صورت چرخشی وارد سوراخ کنیم تا زمانی که کیورینگ چسب به اتمام نرسید، منتظر می‌مانیم و دیگر نیرویی به میلگرد وارد نمی‌کنیم.

مدت زمان کیورینگ چسب کاشت میلگرد

برای اینکه بتوانید از چسب کاشت میلگرد به درستی استفاده کنید، می‌بایست با مدت زمان کیورینگ چسب آشنایی داشته باشید. به طور کلی، چسب‌های کاشت میلگرد بر اساس ترکیباتی که دارند و دمای محیط در زمان متفاوتی خشک می‌شوند. زمان کیورینگ هر یک از چسب‌های کاشت میلگرد روی بسته بندی آن‌ها مطابق با دمای محیط مشخص شده است. بنابراین، حتما قبل از اینکه از چسب کاشت میلگرد استفاده کنید، زمان کیورینگ آن را مورد بررسی قرار دهید.

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد نحوه کاشت میلگرد در بتن با چسب صحبت کنیم. اگر در زمینه کاشت میلگرد متخصص هستید و نیاز به چسب‌های باکیفیت کاشت میلگرد دارید، می‌توانید به سایت هلدینگ آیژه مراجعه کنید. تمامی چسب‌های معرفی شده در این مقاله در سایت آیژه موجود هستند و می‌توانید آن‌ها را با قیمت مناسب خریداری کنید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از این چسب‌ها، کافیست که مشخصات محصول هر یک از چسب‌های آیژه را بررسی کرده و با توجه به نیاز خودتان، آن‌ها را سفارش دهید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با ما در هلدینگ آیژه با شماره 01342244635 در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

قالب ساخت و ساز و معماری و شرکت
بازگشت به بالا