گچ مخصوص مناطق مرطوب چیست و چطور اجرا می‌شود؟

گچ به عنوان یکی از محصولات رایج برای ساختمان سازی شناخته می‌شود که هم کاربرد تزئینی در ساختمان دارد، هم می‌تواند برای انجام بسیاری از اقدامات در حین ساختمان سازی مفید باشد. یکی از ویژگی‌های گچ، حساسیت آن در برابر رطوبت است. به گونه‌ای که در هنگام قرارگیری گچ در معرض رطوبت شاهد شل شدن ساختار آن و ریختن آن خواهیم بود. با این حال به دلیل کاربردهای متنوع این گچ‌ها در صنایع مختلف، استفاده از آن‌ها به یک الزام تبدیل شده است. از این رو گچ‌هایی تحت عنوان گچ مخصوص مناطق مرطوب روی کار آمده‌اند که می‌توانند با مقاومت بالا در برابر رطوبت، عملکرد بسیار خوبی را از خود نشان دهند.

گچ مخصوص مناطق مرطوب چیست؟

گچ یک ماده حساس در برابر رطوبت است که می‌تواند در هنگام قرارگیری در معرض رطوبت و آب دچار آسیب دیدگی شود و بریزد. در مناطق مرطوب شمال و جنوب کشور که میزان رطوبت و شرجی هوا بسیار بالاست، حتما باید از گچ‌های مخصوص استفاده شود. در غیر این صورت در عرض چند روز این گچ‌ها خاصیت چسبندگی خود را از دست می‌دهند و می‌ریزند. گچ مخصوص مناطق مرطوب می‌تواند در برابر رطوبت و آب مقاومت بالایی از خود نشان دهد.

در واقع این نوع گچ یک نوع گچ واترپروف است که هر گونه رطوبت و آب اضافه‌ای را به خود جذب نمی‌کند. این گچ‌ها علاوه بر اینکه در برابر رطوبت مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند، می‌توانند قابل شستشو نیز باشند. از این رو تمیزکاری و نظافت این گچ‌ها در هر محیطی به سادگی قابل انجام خواهد بود. گچ‌های مخصوص مناطق مرطوب مانند هر نوع گچ دیگری دارای رنگ سفید بوده و ظاهر زیبایی به محیط می‌دهد.

گچ کاری ضد آب چگونه انجام می‌شود
گچ کاری ضد آب چگونه انجام می‌شود

گچ کاری ضد آب چگونه انجام می‌شود؟

برای گچ کاری با گچ ضد آب و ضد رطوبت باید ابتدا سطح مورد نظر خودتان را آماده کنید. بدیهی است که این نوع گچ به دلیل مقاومت بالایی که در برابر رطوبت دارد، می‌تواند در مناطق مرطوب اجرا شود، ولی باز هم باید سطح را از هر گونه گرد و خاک، گچ اضافه و کثیفی و آلودگی پاک کنید. هر گونه ناخالصی و آلودگی که روی سطح ایجاد شده است، می‌تواند باعث آسیب دیدگی دیوار شود. علاوه بر این، اگر روی دیوار خرابی وجود دارد حتما سطح آن را پاک کرده و در نهایت سطح دیوار را با آب تمیز نمایید. می‌توانید قبل از گچ کاری لایه نازکی از دوغاب را روی دیوار بکشید.

بعد از آماده سازی سطح، نوبت به آماده کردن ملات می‌رسد. می‌توانید از انواع ملات آماده برای این کار استفاده کنید، ولی اگر نیاز به تولید ملات دارید، جای نگرانی وجود ندارد. برای این کار می‌توانید یک استامبولی تمیز را آماده کرده و آن را با 5 لیتر آب شیرین پر نمایید. سپس کیسه 25 کیلوگرمی گچ را به آن اضافه کرده و اجازه دهید که گچ خیس بخورد. حال این ترکیب را آرام آرام هم بزنید تا با آب مخلوط شوید. سپس اجازه دهید تا گچ خودش را بگیرد و به اصطلاح متخصصان، جا بیفتد. حال برای اجرای گچ مخصوص مناطق مرطوب، ماله را بردارید و روی آن گچ بزنید. ماله باید به صورت زاویه دار از بالا تا پایین روی دیوار کشیده شود. می‌توانید گچ را به صورت یک لایه 1.5 سانتی متری یا دو لایه 1 سانتی متری روی دیوار بکشید.

زمان خشک شدن گچ ضد آب در مناطق مرطوب

یکی از مهمترین مواردی که باید برای استفاده از گچ مخصوص مناطق مرطوب به آن توجه داشته باشید، زمان خشک شدن این گچ‌ها است. به طور کلی، گچ‌هایی که بدین منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند بسته به ضخامت در بازه‌های زمانی مختلف خشک می‌شوند. هر چقدر ضخامت گچ بیشتر باشد، زمان خشک شدن آن نیز افزایش پیدا می‌کند.

علاوه بر این به دلیل اینکه این گچ‌ها در مناطق مرطوب به دیوار زده می‌شوند، زمان خشک شدن آن‌ها نسبت به گچ‌های معمولی بیشتر است. معمولا باید 28 روز زمان به گچ بدهید تا به طور کامل خشک شود. بهتر است که از روش‌های کاهش زمان خشک شدن گچ استفاده نکنید، چون در این صورت احتمال ترک خوردن آن وجود دارد.

آیا گچ ضد آب می‌تواند در برابر رطوبت بالا مقاوم باشد؟

گچ‌های ضد آب همانطور که از نامشان مشخص است، می‌توانند در برابر رطوبت مقاومت بالایی از خود نشان دهند. اما میزان مقاومت آن‌ها در برابر رطوبت به اندازه کیفیت آن‌ها است. هر چقدر کیفیت این گچ‌ها بیشتر باشد، مقاومت آن‌ها نیز در برابر رطوبت بالاتر می‌رود. گچ‌های ضد آب به دلیل خصوصیات فنی و مکانیکی مناسب، می‌توانند انتخابی عالی برای استفاده در دکوراسیون داخلی و فضای ساختمانی محسوب شوند.

بهترین گچ ضد آب برای مناطق مرطوب

در حال حاضر برندهای مختلفی تولید کننده گچ ضد آب هستند تا بتوانند محصولات باکیفیت را به بازار عرضه کنند. با این حال اگر شما نیاز به خرید گچ ضد آب دارید، باعث حساسیت زیادی را به کیفیت این گچ‌ها و جزئیات آن‌ها اختصاص دهید. این در حالی است که گچ‌های معمولی موجود در بازار به دلیل اینکه توسط برندهای معتبر تولید می‌شوند، قابل اعتمادتر از سایر گچ‌های موجود در بازار هستند.

شما می‌توانید همان گچ‌های قابل اعتماد و معمولی موجود در بازار را با کمک افزودنی‌های ضد آب کننده مورد استفاده قرار دهید. ضد رطوبت گچ ژیپسیل GYPSIL GHS-750 یک ترکیب فوق العاده مفید و عالی است که می‌تواند 15 کیسه گچ معمولی را به گچ ضد آب تبدیل کند. این ضد آب کننده گچ به شکل مایع بوده و به راحتی با آب ترکیب می‌شود. در نهایت می‌توانید آن را به پودر گچ اضافه کنید تا اثربخشی آن را برای ضد رطوبت کردن گچ مشاهده نمایید. ساختن گچ ضد آب با 3 مرحله ساده امکان پذیر است و می‌توانید بدون نیاز به خرید گچ‌های ضد آب گران قیمت، گچ‌های معمولی را به گچ‌های ضد آب تبدیل کنید.

خرید گچ مخصوص مناطق مرطوب از هلدینگ آیژه

یکی از اهداف اصلی هلدینگ آیژه اطلاع رسانی و فروش محصولات با بهترین کیفیت است. این مجموعه توانسته با تخصص و تجربه خود در زمینه فروش محصولات ساختمانی، به یکی از بهترین مراکز فروش گچ ضد آب تبدیل شود. گچ مخصوص مناطق مرطوب موجود در این سایت یک گچ آماده نیست، بلکه یک افزودنی است که قبلا در مورد آن صحبت کردیم. ضد رطوبت گچ ژیپسیل GYPSIL GHS-750 می‌تواند با راندمان بالا، گچ‌های معمولی را به گچ‌های ضد آب برای استفاده در مناطق مرطوب تبدیل کند. در صورت نیاز به خرید این ماده افزودنی می‌توانید از طریق هلدینگ آیژه آن را سفارش داده و درب منزل دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

قالب ساخت و ساز و معماری و شرکت
بازگشت به بالا