نحوه استفاده مجدد از چسب هبلکس سفت شده

آیا چسب هبلکس سفت شده قابل استفاده است؟ به طور کلی انواع چسب و محصولات پلیمری، طول عمر محدودی دارند. برای همین چسب های هبلکس نیز، طول عمر چندین ساله ندارند. به همین علت شاید در برخی پروژه های اجرایی ساختمانی، به علت انبارداری نامناسب، کیفیت اجرای چسب هبلکس کاهش پیدا کند.

حال با توجه به متن بالا این سوال پیش می‌آید که آیا چسب هبلکس سفت شده قابلیت اجرایی دارد یا خیر؟ اگر برای شما سوالی مبنی بر چسب هبلکس و چسب کاشی مطرح شد به لینکه مقاله مقایسه چسب هبلکس و چسب کاشی مراجعه کنید.

برای پاسخ دهی به سوال آیا چسب هبلکس سفت شده قابلیت اجرایی دارد؟ بایستی اول چسب هبلکس از نظر کیفیت مورد آزمایش و بررسی قرار گیرد. برای این کار باید به صورت آزمایشی مقداری از چسب هبلکس را با آب مخلوط کنید. بعد مخلوط آب و چسب را بر روی سطح مورد نظر قرار دهید و کیفیت میزان اتصال را بررسی کنید. اگر چسبندگی قابل قبولی داشت، می‌توانید مورد استفاده قرار دهید. در صورتی که پروژه اجرایی در شرایط خاصی باشد، ناظرین پروژه، کیفیت چسب هبلکس را مورد سنجش قرار می‌دهند.

چرا چسب هبلکس کلوخه می‌شود؟

اصولا چسب هبلکس در مقایسه با چسب های دیگر نظیر چسب کاشی و… در بازه زمانی دیرتری کلوخه می‌گردد. چرا؟ چون مواد پلیمری در چسب های هبلکس به میزان کمتری موجود می‌باشد. در بسیاری از پروژهای اجرایی، در صورتی که کلوخه های چسب هبلکس کوچک باشد، آن ها را خرد کرده و مجددا مورد استفاده قرار می‌دهند. چنان چه کلوخه های چسب بزرگ باشد، آن ها را از پاکت چسب هبلکس جداسازی می‌کنند.

در برخی اجراهای سنتی، برای بهبود این مدل از چسب های هبلکس، می‌توان از چسب هایی نظیر چسب چوب و یا چسب بتن استفاده کرد. با این کار خواص مکانیکی چسب هبلکس بهتر خواهد شد. قابل تذکر است که در میزان استفاده از چسب بتن توجه ویژه گردد. زیرا ممکن است مقاومت چسب هبلکس بعد از ترکیب شدن با چسب بتن کاهش یابد. در حقیقت بایستی گفت که نوع دانه بندی چسب هبلکس (فیلر) در ترکیب با چسب بتن می‌تواند تاثیر منفی به وجود آورد.

بررسی تاریخ تولید و انقضای چسب هبلکس سفت شده

همیشه در هنگام استفاده از چسب های هبلکس بایستی تاریخ تولید و انقضای چسب بررسی شود. در شرایط کاملا ایده آل و به دور از رطوبت نیز احتمال کلوخه شدن چسب هبلکس هر چند معدود، اما باز هم وجود دارد. علت این حالت به نوع اختلاط مواد اولیه، هنگام تولید در کارخانه برمی‌گردد.

اگر با این مشکل در چسب های هبلکس مواجه شدید، حتما به شرکت سازنده چسب هبلکس اطلاع دهید. یا اینکه شرایط و وضعیت نگهداری و انبارداری چسب هبلکس را مورد بررسی قرار دهید. بیشترین علت کلوخه شدن چسب های هبلکس به انبارداری و نگهداری نامناسب چسب ها برمی‌گردد. در ادامه مقاله به چگونگی انبارداری چسب های هبلکس پرداخته می‌شود. البته برای اطلاعات بیشتر در مورد انبارداری چسب های هبلکس به لینک مقاله نحوه نگهداری چسب بلوک هبلکس چگونه است، مراجعه کنید.

چگونگی استفاده از چسب هبلکس سفت شده

این بخش از مقاله مناسب هر نوع چسب هبلکس سفت شده نیست. زیرا در بعضی پروژه های خاص، اگر چنین مشکلی (سفت شدن چسب هبلکس) پیش بیاید، چسب هبلکس قابل استفاده نیست و باید دور انداخته شود. اما در ادامه برای استفاده از چسب هبلکس سفت شده پیشنهاداتی ارائه می‌شود که در برخی موارد و بنا به صلاحدید و شرایط، تنها برای بهتر کردن وضعیت چسب هبلکس، قابل استفاده است. از این رو در نظر داشته باشید که چسب بهبود یافته، خاصیت و کیفیت چسب هبلکس اولیه را نخواهد داشت.

برای قابل استفاده کردن چسب هبلکس سفت شده، می‌توان چسب بتن استحکامی را به نسبت 1 به 4 یعنی 1 پیمانه چسب هبلکس را با 4 پیمانه آب مخلوط کرد. حال هنگام ساختن ملات باید این محصول را به محصول پودری اضافه کرد. در نظر داشته باشید که چسب بتن استفاده شده، سرعت گیرایی ملات چسب هبلکس را افزایش خواهد داد. نکته حائز اهمیت این است که حال اگر چسب بتن مصرف شده، چسب بتن آب بندی شده باشد، سرعت گیرایی چسب افزایش چشم گیرتری خواهد داشت.

همچنین الک کردن چسب هبلکس برای جداسازی چسب های هبلکس سفت شده، کیفیت اجرایی را بالاتر خواهد برد. به دلیل محدود بودن ضخامت ملات هبلکس، میزان مصرفی چسب هبلکس افزایش خواهد یافت اگر ملات کلوخه داشته باشد. در این صورت بستر تراز بلوک هبلکس در هنگام اجرا، با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

چگونگی نگهداری چسب هبلکس

پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از کلوخه شدن سریع چسب های هبلکس در مناطق مرطوب، کیسه های چسب به هم متصل باشند. این نوع نگهداری تنها در مناطق مرطوب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سخن آخر

مطمئنا کیفیت چسب هبلکس سفت شده، هر چند با راه کارهای بالا قابلیت استفاده مجدد را داشته باشد، مانند چسب هبلکس اولیه نخواهد شد. با این حساب بر همگان پوشیده نیست که انبارداری و نحوه نگهداری چسب هبلکس مهم است. پس بهتر است چسب های هبلکس مورد نیاز خود را از فروشگاه های معتبری خریداری کنید تا مشکلات و معضلات انبارداری غیر اصولی را تجربه نکنید.

پیشنهاد ما برای خرید چسب هبلکس مجموعه صنعتی آیژه است. هلدینگ ساختمانی آیژه، دارای کادری مجرب و متخصص در زمینه های وارداتی و صادراتی محصولات ساختمانی به خصوص چسب هبلکس است. مجموعه آیژه فروش عمده محصولات ساختمانی متنوع و با کیفیت خود را به کل ایران در اسرع وقت ارسال خواهد کرد.

برای مشاهده بیشتر محصولات، مشاوره تخصصی رایگان و همچین خرید چسب هبلکس با مجموعه آیژه با شماره تماس 01342244635 ارتباط بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

قالب ساخت و ساز و معماری و شرکت
بازگشت به بالا