زمان خشک شدن موم ماشین چقدر است؟ + بررسی عوامل موثر روی آن

موم درزگیر خودرو چیست؟ این موم چه کاربردهای دارد؟ بایستی گفت که خمیر موم یکی از انواع محصولاتی است که می‌تواند برای عایق کاری و درزگیری انواع خودرو مورد استفاده قرار گیرد. همچنین برای صافکاری و اصلاح رنگ خودروها، استفاده از موم خمیری شکل توصیه می‌شود. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که تعمیرکاران خودرو در هنگام استفاده از موم ماشین باید به آن توجه داشته باشند، زمان خشک شدن موم است. زمان خشک شدن موم ماشین وابسته به دمای محیط بوده و باید حتما توجه کنید که تا قبل از خشک شدن کامل این محصول، امکان رنگ کاری آن وجود ندارد. پس با ما همراه باشید تا زمان خشک شدن موم ماشین را به شما توضیح دهیم.

زمان خشک شدن موم ماشین
زمان خشک شدن موم ماشین

زمان خشک شدن موم ماشین

خمیر درزگیر یک محصول خاص است که برای عایق کاری، درزگیری و پر کردن سوراخ‌ها و شیارهای داخل ماشین مورد استفاده قرار می‌گیرد. حتی بسیار دیده شده که رانندگان خودرو برای عایق کاری صوتی ماشین و صندوق عقب، از موم ماشین استفاده می‌کنند. این محصول تک جزئی به راحتی در محیط‌های مختلف ماشین و برای صافکاری قابل استفاده است و می‌توان آن را برای بهبود عملکرد ماشین مورد استفاده قرار داد. با این حال باید حتما توجه کنید که پس از خشک شدن موم ماشین، می‌توانید از ماشین خودتان استفاده کنید و قبل از آن عملا این موضوع امکان پذیر نیست.

زمان خشک شدن موم ماشین یکی از مهم‌ترین نکات برای استفاده از آن است. حتی زمانی که این موم به طور کامل خشک می‌شود، امکان رنگ آمیزی روی آن وجود دارد. بسته به دما و ضخامت موم اجرا شده در محیط، زمان خشک شدن آن نیز می‌تواند متفاوت باشد. از طرفی این موم در دو مرحله خشک می‌شود و حتما باید دقت کنید که تا زمان خشک نشدن نهایی آن، امکان زدن رنگ و یا فشردن سطح مورد نظر وجود ندارد.

زمان خشک شدن اولیه موم ماشین

این نوع درزگیر ماشین در دو مرحله خشک می‌شود. اولین مرحله خشک شدن آن مربوط به زمانی است که ماده چسب در مجاورت هوا مقداری سفت شده و ساختار باکیفیت‌تر و مسنجم‌تری پیدا می‌کند. برای اینکه موم ماشین در مرحله اولیه خشک شود، نیاز به 2 ساعت زمان است. معمولا این در شرایطی اتفاق می‌افتد که دمای هوا در حدود 25 درجه سانتی گراد باشد.

زمان خشک شدن ثانویه موم ماشین

مرحله دوم خشک شدن این محصول، خشک شدن آن به صورت ثانویه است. برای اینکه خشک شدن نهایی این موم را در خودرو شاهد باشید، به 5 ساعت زمان نیاز دارید. پس از این مرحله، امکان رنگ آمیزی روی موم درزگیر خودرو به بهترین شکل وجود دارد. در صورتی که دمای هوا 25 درجه سانتی گراد باشد، در 5 ساعت کل موم خشک می‌شود. اما در صورت تغییر دما، احتمال خشک نشدن موم وجود دارد. پس بهتر است که ابتدا با دست شرایط موم را بررسی کنید و اگر خشک بود سطح مورد نظر را رنگ آمیزی کرده و یا مورد استفاده قرار دهید.

عوامل موثر بر زمان خشک شدن موم ماشین

از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر روی زمان خشک شدن کامل موم ماشین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

تاثیر دما در زمان خشک شدن موم ماشین

دما یکی از مهم‌ترین عوامل موثر روی زمان خشک شدن موم ماشین است. زمان توضیح داده شده برای خشک شدن این محصول مربوط به زمانی است که دما 25 درجه سانتی گراد باشد. در صورت افزایش دما، این موم با سرعت بیشتری خشک می‌شود و این خشکی سریع آن می‌تواند صدمه زیادی به ساختار موم خودرو وارد کند. علاوه بر این، اگر دمای هوا کاهش پیدا کند، خشک شدن موم در زمان بیشتری انجام شده و این پروسه طولانی‌تر خواهد شد.

تاثیر رطوبت هوا روی زمان خشک شدن موم ماشین

رطوبت یک عامل مهم برای خشک شدن چسب و موم‌های درزگیر است. معمولا سازندگان این محصولات یک رطوبت خاصی را برای اجرای آن‌ها به مشتریان پیشنهاد می‌کنند. ولی در مورد موم‌های ماشین چنین موضوعی صدق نکرده و به طور دقیق مشخص نیست که چه مقدار رطوبت برای خشک شدن موم ماشین مورد نیاز می‌باشد. اما آن چیزی که قطعی است این است که اگر رطوبت هوا زیاد باشد، احتمال اینکه موم ماشین دیرتر خشک شود، وجود دارد. از این رو پیشنهاد می‌کنیم که حتما در مواقعی که رطوبت هوا بالا نیست، از این نوع موم استفاده کنید.

تاثیر ضخامت موم استفاده شده روی زمان خشک شدن

ضخامت یک عامل مهم برای خشک شدن موم و چسب روی خودرو است. همانطور که با افزایش ضخامت چسب اعمال شده روی سطح، زمان خشک شدن چسب بالاتر می‌رود، پس باید نتیجه گرفت که با افزایش ضخامت موم استفاده شده روی بدنه یا بخش‌های مختلف خودرو، زمان خشک شدن نیز از 5 ساعت بالاتر می‌رود. بنابراین، ضخامت موم استفاده شده، رطوبت هوا و دما همگی روی زمان خشک شدن این محصول تاثیرگذار هستند.

موم تعمیرات ماشین را از کجا بخریم؟

یکی از مواردی که روی زمان خشک شدن موم ماشین تاثیر دارد، کیفیت موم و همچنین مواد اولیه موم است. چرا که ساختار هر یک از این محصولات با هم متفاوت بوده و نمی‌توان در این زمینه به طور دقیق صحبت کرد. خمیر موم درزگیر ژلاتین پی کی 250 گرمی P.K. gelatin seam sealer محصولی است که از سوی شرکت رنگ سازی پرستو کمان تولید شده و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

در صورت نیاز به خرید موم درزگیر خودرو و همچنین بررسی کاربردهای آن، می‌توانید از طریق فروشگاه اینترنتی آیژه اقدام به خرید این محصول نمایید. هلدینگ آیژه فروشگاه تخصصی چسب‌های ساختمانی و صنعتی است که محصولات خود را با بهترین قیمت و ضمانت اصالت به شما عرضه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

قالب ساخت و ساز و معماری و شرکت
بازگشت به بالا