گچ ضد آب چیست؟ + معرفی بهترین افزودنی ضد رطوبت گچ

گچ ضد آب چیست؟ گچ ضد آب که با نام گچ واتر پروف نیز شناخته می‌شود، یکی از انواع مصالح ساختمانی است که به منظور افزایش مقاومت ساختمان‌ها در برابر رطوبت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع گچ ساختار بسیار مقاومی داشته و می‌تواند در برابر رطوبت مقاومت بسیار خوبی از خود نشان دهد. به همین خاطر در شرایطی که نیاز به استفاده از متریال‌های ضد آب است، می‌توان گچ ضد آب را مورد استفاده قرار داد. در ادامه مقاله قصد داریم شما را با این نوع گچ و کاربردهایی که دارد آشنا کنیم.

گچ ضد آب چیست؟

گچ یک ماده حساس به رطوبت است و اگر گچ خشک شده در برابر آب قرار بگیرد، به راحتی ترک می‌خورد و اگر شدت رطوبت زیاد باشد؛ احتمال اینکه گچ بریزد نیز وجود دارد. بنابراین سنگ گچ حساسیت بالایی در برابر رطوبت دارد؛ اما اگر افزودنی‌های خاصی به آن اضافه شوند، خاصیت گچ به صورت واتر پروف خواهد شد.

گچ ضد آب یک نوع مصالح ساختمانی است که در مناطق شمالی کشور ایران که رطوبت بسیار زیادی دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گچ از مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت و آب برخوردار بوده و در هنگام قرارگیری در معرض رطوبت، با مشکل ترک خوردگی مواجه نمی‌شود و می‌تواند بدون هیچ آسیبی مقاومت بسیار زیادی از خود نشان دهد.

گچ ضد آب چیست و چه ویژگی‌هایی دارد- هلدینگ ساختمانی آیژه
گچ ضد آب چیست و چه ویژگی‌هایی دارد- هلدینگ ساختمانی آیژه

ویژگی‌های گچ ضد آب

شناخت ویژگی‌های گچ ضد آب به افراد کمک می‌کند تا با توجه به نیاز خود این گچ‌ها را در امر ساختمان سازی به کار ببرند. بدیهی است که اولین ویژگی این گچ‌ها، ضد آب بودن آن‌ها است. همین موضوع باعث شده تا این گچ‌ها به عنوان گچ‌های قابل شستشو نیز در بازار کشور ایران شناخته شوند. سایر ویژگی‌های فنی گچ‌های ضد آب شامل موارد زیر هستند:

• ضد ترک

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های گچ ضد آب، ضد ترک بودن آن‌ها است. این گچ‌ها به دلیل اینکه رطوبت را جذب نمی‌کنند، در اثر گذر زمان دچار ترک خوردگی نیز نمی‌شوند. همین موضوع باعث می‌شود تا حتی در مناطق خاص شاهد ترک خوردگی روی این گچ‌ها نباشیم.

• مقاوم در برابر حریق

افزودنی‌های گچ ضد آب می‌توانند مقاومت این گچ‌ها را در برابر حریق و آتش سوزی افزایش دهند. همین موضوع باعث می‌شود با استفاده از گچ‌های ضد آب بتوان ایمنی ساختمان‌ها را چندین برابر کرد.

• زمایش گیرایی بالاتر

زمان گیرایی گچ‌های ضد آب چه برای گیرش اولیه و چه برای گیرش ثانویه افزایش پیدا خواهد کرد.

• قابلیت تحمل فشار و بار بیشتر

قابلیت تحمل فشار و بار در گچ‌های ضد آب بیشتر از گچ‌های معمولی است. به همین خاطر می‌توان این گچ‌ها را برای محیط‌های حساس نیز مورد استفاده قرار داد.

افزودنی گچ برای ضد آب کردن آن

طبق توضیحات داده شده، گچ مقاومت بالایی در برابر رطوبت ندارد و در هنگام خیس شدن جمع می‌شود و به اصطلاح طبله می‌شود. اما پس چگونه یک نوع گچ در ساختمان سازی وجود دارد که با نام گچ ضد آب شناخته می‌شود؟ افزودنی‌های شیمیایی مختلفی وجود دارند که می‌توانند خواص مصالح ساختمانی را تغییر دهند. افزودنی‌های ضد آب کننده گچ نیز از جمله این مصالح هستند که می‌توان آن‌ها را از طریق فروشگاه‌های مختلف خریداری کرد و به گچ اضافه نمود.

یکی از بهترین افزودنی‌های گچ ضد آب، افزودنی ضد رطوبت گچ ژیپسیل GYPSIL GHS-750 است. این افزودنی به فرم مایع بوده و به راحتی می‌تواند در هنگام آماده کردن گچ به آن اضافه شود و خاصیت واتر پروفی یا ضد آب بودن به گچ بدهد. این نوع افزودنی می‌تواند بدون اینکه نیاز به قرار دادن پوشش روی گچ باشد، آن را در برابر رطوبت مقاوم سازی کند.

نحوه تهیه گچ ضد آب

برای تهیه گچ ضد آب در ابتدا باید گچ بدون این خاصیت از فروشگاه‌های مختلف به صورت کیسه‌ای خریداری شود. سپس با کمک افزودنی‌های مناسب، می‌توان گچ ضد آب را تهیه کرد. یکی از بهترین افزودنی‌هایی که در این مقاله به شما معرفی کردیم، افزودنی ضد رطوبت گچ ژیپسیل GYPSIL GHS-750 است. این افزودنی با متریال‌های بسیار باکیفیت و با آخرین تکنولوژی روز تولید شده است. هر یک لیتر از این ماده ضد آب کننده گچ در 100 لیتر آب حل می‌شود و می‌توان این مقدار از افزودنی ضد رطوبت گچ را برای 15 عدد کیسه گچ مورد استفاده قرار داد.
نحوه تهیه گچ ضد آب بسیار ساده است و باید فقط پس از حل کردن محلول ضد آب کننده گچ در آب، در هنگام تهیه گچ، این محلول را به آن اضافه کرد. در نهایت گچ تهیه شده دارای خاصیت واتر پروف است و بدون اینکه نیاز به افزودنی‌های خاص داشته باشد، می‌تواند در برابر رطوبت و آب مقاومت بسیار بالایی از خود نشان دهد.

کاربردهای گچ ضد آب چیست؟

مصالح ساختمانی ضد آب در سال‌های اخیر محبوبیت بسیار زیادی در میان مهندسین و پیمانکاران پیدا کرده‌اند. چرا که یکی از مهم‌ترین اهداف ساختمان سازی در شرایط کنونی، افزایش ماندگاری ساختمان‌ها است. اما متاسفانه بسیاری از ساختمان‌های قدیمی با متریال‌هایی ساخته شده‌اند که حساسیت بسیار زیادی در برابر رطوبت دارند و ممکن است در معرض رطوبت تخریب شوند.

گچ ضد آب یکی از انواع مصالحی است که در سال‌های اخیر در صنعت ساختمان سازی به کار می‌رود و توانسته به یکی از پرفروش‌ترین مصالح تبدیل شود. این نوع گچ می‌تواند در مناطق خاص و شرجی کشور ایران از جمله شمال و جنوب کشور مورد استفاده قرار گیرد و ایمنی ساختمان‌ها را در برابر رطوبت افزایش دهد. این گچ‌ها برای نصب در محیط‌های حاوی رطوبت در همه شهرها ایده آل هستند. می‌توان برای محیط‌های خارجی مانند نمای خارجی از این گچ‌ها استفاده کرد. یا اینکه در صورت نیاز به استفاده از ملات گچ در حمام و سرویس بهداشتی، استفاده از گچ ضد آب در اولویت قرار دارد. بنابراین به طور خلاصه می‌توان کاربردهای گچ‌های ضد آب را به شرح زیر بیان کرد.

  • نصب در نمای خارجی ساختمان
  • گچ کاری محیط‌های مرطوب سرویس بهداشتی و حمام
  • ترمیم ساختمان‌های قدیمی با مواد ضد آب
  • ساختمان سازی در مناطق مرطوب شمال و جنوب کشور
  • کاربرد در گچ کاری تزئینی در مناطق مرطوب
  • مناسب برای ساخت فضای بیرونی و حیاط

افزودنی گچ ضد آب را از کجا تهیه کنیم؟

با توجه به اینکه این مقاله در مورد گچ ضد آب چیست؟ اطلاعات کاملی به شما داد؛ بهتر است که مهندسین و پیمانکاران ساختمان، به جای صرف هزینه زیاد برای خرید گچ‌های ضد آب اقدام به خرید افزودنی‌های گچ ضد آب کنند. هلدینگ آیژه مرجع فروش انواع افزودنی‌های گچ از جمله افزودنی ضد رطوبت است. شما می‌توانید به فروشگاه اینترنتی آیژه مراجعه کنید و اقدام به خرید افزودنی گچ ضد آب با قیمت مناسب از طریق این سایت نمایید. همچنین در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، می‌توانید با کارشناسان مجموعه آیژه در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

قالب ساخت و ساز و معماری و شرکت
بازگشت به بالا