استفاده از چسب چوب برای سفال چه ضرورتی دارد

سفالگری، یکی از هنرهای قدیمی و خاص در کشور ایران است. هر ساله کودکان و نوجوانان زیادی جذب این هنر می‌شوند و به ساخت ظروف سفالگری و نقاشی روی آن‌ها، روی می‌آورند. اگرچه تکنیک سفالگری زیبایی فوق العاده‌ای دارد و می‌تواند باعث دست ورزشی و افزایش خلاقیت شود، ولی اگر با اصول انجام این کار آشنایی نداشته باشید، ممکن است نتوانید ظروف سفالگری جذاب و حرفه‌ای را طراحی کنید.

یکی از مهم‌ترین این موضوعات، استفاده از چسب چوب برای سفال است. نقاشی روی سفال با کمک چسب چوب انجام می‌شود و اگر از چسب چوب استفاده نکنید، نمی‌توانید شاهد زیبایی نقاشی و طراحی روی سفال باشید. در این مقاله قصد داریم بیشتر شما را با ضرورت و نحوه استفاده از چسب چوب روی سفال آشنا کنیم.

چسب چوب در سفالگری چه نقشی دارد؟

چسب چوب یکی از انواع چسب‌های موجود در بازار است. برخلاف نام چسب چوب، این چسب فقط برای چوب و محصولات چوبی قابل استفاده نبوده و می‌توان از آن برای صنایع مختلفی از جمله صنایع هنری استفاده کرد. یکی از خصوصیات چسب چوب، ضد آب بودن آن است. به طوری که می‌توان با رقیق کردن این چسب یک سد محافظتی روی محصولات مختلف که به آب و رطوبت حساس هستند، به وجود آورد.

بنابراین، در هنر سفالگری استفاده از چسب چوب می‌تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. به طوری که بسیاری از افراد حرفه‌ای در این زمینه، به دنبال خرید و استفاده از چسب چوب برای سفال هستند. یکی از کاربردهای چسب چوب در سفالگری، فراهم کردن یک سطح مناسب برای نقاشی کشیدن روی سفال است. با این حال در صورت نیاز می‌توان برای ترمیم سفال نیز از این چسب استفاده کرد.

چسب چوب در سفالگری چه نقشی دارد- آیژه
چسب چوب در سفالگری چه نقشی دارد- آیژه

آیا باید حتما برای نقاشی روی سفال از چسب چوب استفاده کنیم؟

اگر در حوزه سفالگری و نقاشی روی سفال فعالیت‌های مختلفی کرده باشید، حتما متوجه ضرورت استفاده از چسب چوب برای سفال هستید. ولی اگر یک فرد مبتدی هستید، همراه ما باشید تا شما را با ضرورت استفاده از این چسب‌ها روی سفال آشنا کنیم. به طور کلی، ساختار ظروف سفالی به گونه‌ای است که باعث جذب رنگ به داخل خودشان می‌شوند. در واقع رنگ پذیری ظروف سفالی بسیار کم است.

برای نقاشی روی سفال، باید حتما از متریال‌هایی استفاده کنید که یک لایه محافظ روی سفال ایجاد می‌کنند. یکی از بهترین این متریال‌ها، چسب چوب است. اگر از چسب چوب روی ظروف سفالی استفاده نکند، حتی با بهترین رنگ هم نمی‌توانید ظروف را رنگ کنید و حتی ممکن است به این ظروف که ساخت هنر دست انسان‌ها هستند نیز آسیب زیادی وارد نمایید. بنابراین، استفاده از چسب چوب برای سفال را جدی بگیرید.

نحوه استفاده از چسب چوب برای سفال

ظروف سفالی که برای نقاشی شدن آماده می‌شوند، می‌بایست در ابتدا به طور کامل خشک شده باشند. امکان رنگ کردن ظروف سفالی که هنوز به طور کامل خشک نشده‌اند، وجود ندارد. از این رو اگر خودتان ظروف را درست کرده‌اید، اجازه دهید تا به طور کامل خشک شوند و سپس مراحل بعدی را انجام دهید. پس از خشک شدن ظروف سفالی، باید از سمباده برای صاف کردن سطح آن‌ها استفاده کنید. این ظروف ممکن است سطح ناهمواری داشته باشند و این موضوع روی کیفیت نقاشی شما تاثیر بسیار بدی خواهد داشت.

سپس مقداری چسب چوب را درون یک ظرف بریزید و با چند قاشق آب رقیق کنید. میزان غلظت چسب چوب باید به قدری باشد تا بتوانید به راحتی آن را با یک قلمو روی ظروف سفالی بکشید. پس در ابتدا چسب چوب را رقیق کنید و بعد از آن یک قلمو را در چسب چوب رقیق شده وارد نمایید. با قلمو ظروف سفالی را به چسب چوب آغشته کنید. دقت کنید که جهت قلمو باید از یک طرف باشد. اگر چسب چوب را به صورت رفت و برگشتی روی سفال بزنید پستی و بلندی‌هایی روی سطح ایجاد می‌شود.

معمولا چسب چوب روی سفال نیاز به یک بازه زمانی 12 ساعته دارد تا به طور کامل خشک شود. هرگز قبل از خشک شدن کامل چسب چوب روی سفال، از رنگ‌های روغنی برای نقاشی روی سفال استفاده نکنید. چون احتمال پخش شدن رنگ و از بین رفتن طرح زیبای آن وجود دارد.

تثبیت رنگ روی سفال با لعاب محافظتی

ظروف سفالی ممکن است برای میل کردن غذا و یا به صورت تزئینی استفاده شوند. بنابراین، بهتر است که برای جلوگیری از تغییر رنگ و محافظت از طرح زده شده روی سفال، از لعاب محافظتی نیز استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از اسپری‌های تثبیت کننده رنگ، روغن جلا و یا کریستال استفاده کنید که باعث محافظت از رنگ روی ظروف سفالی می‌شوند.

بسیاری از افراد طرح جذابی را روی ظروف سفالی ایجاد می‌کنند، ولی به دلیل اینکه از لعاب محافظتی استفاده نمی‌کنند طرح آن‌ها دچار مشکل خواهد شد. بنابراین، این موضوع را نیز مانند استفاده از چسب چوب برای سفال جدی بگیرید.

بهترین چسب چوب برای نقاشی روی سفال

یک چسب چوب برای استفاده روی سفال، باید تازه باشد. چسب‌های خشک شده و چسب‌هایی که تاریخ انقضای آن‌ها گذشته است، نمی‌توانند برای استفاده روی چسب چوب گزینه خوبی محسوب شوند. چرا که اولا امکان رقیق کردن آن وجود ندارد، دوما کیفیت این چسب‌ها اصلا قابل قبول نیست.

بنابراین، شما باید حتما در هنگام خرید چسب چوب جهت نقاشی روی سفال به برند این چسب‌ها و همچنین نگذشتن تاریخ انقضای آن‌ها توجه داشته باشید. چسب چوب شمال 4 کیلویی یکی از باکیفیت‌ترین چسب‌هایی است که می‌توانید برای نقاشی روی سفال مورد استفاده قرار دهید. این چسب‌ها دارای ساختار باکیفیتی هستند و قطعا برای استفاده روی سفال گزینه خوبی محسوب می‌شوند. فقط به دلیل حجیم بودن این چسب، بهتر است که آن‌ها را در بسته بندی‌های کوچک‌تر قرار دهید و سپس استفاده نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله از سایت آیژه تلاش کردیم تا شما را با نحوه استفاده از چسب چوب برای سفال آشنا کنیم. چسب چوب به دلیل داشتن کارایی فوق العاده در صنایع مختلف از جمله صنایع هنری، می‌تواند بسیار پرطرفدار باشد. از طرفی کیفیت این چسب‌ها و تازگی آن‌ها نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و این موضوع باعث شده تا افرادی که در حوزه نقاشی روی سفال فعال‌اند، به دنبال خرید چسب چوب باکیفیت باشند. فروشگاه اینترنتی آیژه امکان خرید چسب چوب کیلویی را به شما می‌دهد. می‌توانید بهترین نوع چسب چوب را از طریق این فروشگاه با شماره تماس 01342244635 تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

قالب ساخت و ساز و معماری و شرکت
بازگشت به بالا