طریقه زدن نانو روی سنگ (4 مرحله مهم)

نانو محصولی است که برای ضد آب کردن سنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه در حال حاضر استفاده از سنگ‌های مختلف در ساختمان‌ها بسیار متداول شده است، بسیاری از معماران و مهندسین علاقه مند به استفاده از نانو روی سنگ هستند. طریقه زدن نانو روی سنگ بر روی عملکرد این ماده تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت و همین موضوع ایجاب می‌کند که متخصصین با توجه به رعایت این نکته کار زدن نانو روی سنگ را انجام دهند. در این مقاله قصد داریم شما را با اصول زدن نانو روی سنگ آشنا کنیم.

دلیل اجرای نانو روی سنگ چیست؟

نانو یک متریال خاص است که با ترکیبات مختلفی تولید می‌شود و می‌تواند روی سنگ‌ها به اجرا درآید. این مواد حاوی نانو با کمک آب و یا حلال به یک ماده قابل اجرا روی سنگ‌ها در می‌آیند و می‌توانند باعث عایق کاری سنگ‌ها در برابر رطوبت و آب شوند. از این رو اجرای نانو روی سنگ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید به صورت تخصصی انجام شود. معمولا نانوها ضمن اینکه مقاومت سنگ را در برابر رطوبت افزایش می‌دهند، باعث افزایش مقاومت این سنگ‌ها در برابر هدررفت انرژی نیز می‌شوند. از این رو برای عایق کاری ساختمان‌ها و افزایش ایمنی آن‌ها، اجرای نانو روی سنگ ضروری است. به ویژه برای سنگ‌هایی که قرار است به عنوان نما یا در بخش بیرونی ساختمان استفاده شوند.

طریقه زدن نانو روی سنگ- آیژه
طریقه زدن نانو روی سنگ- آیژه

نانو سنگ روی چه سنگ‌هایی قابل اجرا است؟

بسته به نانو تولید شده از سوی شرکت‌های مختلف، ممکن است کارایی هر یک از این نانوها با یکدیگر متفاوت باشد. نانو سنگ روی سنگ‌های مختلفی از جمله سنگ‌های مرمر، گرانیت، سنگ‌های رسوبی و … قابل اجرا است. اما در برخی از مواقع ممکن است نانو روی این سنگ‌ها شوره ایجاد کند که نشان از بی کیفیت بودن نانو و یا متناسب نبودن آن با نوع سنگ است.

بهتر است که قبل از زدن نانو روی سنگ، از کیفیت نانو و همچنین متناسب بودن آن با سنگ اطلاعات کسب کنید. چون در برخی از موارد فقط به دلیل اینکه نانو سنگ متناسب با سنگ نیست، مشکلاتی از قبیل پوسته پوسته شدن سنگ و شوره زدن آن اتفاق می‌افتد.

اصول زدن نانو روی سنگ- آیژه
اصول زدن نانو روی سنگ- آیژه

طریقه زدن نانو روی سنگ

برای زدن نانو روی سنگ و آب گریز کردن آن می‌توان از محصولات متنوعی استفاده کرد. اما توصیه می‌شود که برای جلوگیری از صدمه دیدن سنگ و شوره نزدن آن، از محصولاتی استفاده کنید که دارای خاصیت پوشش شیمیایی هستند و بدون شوره زدن روی سطح مورد استفاده قرار می‌گیرند. محصول آب گریز کننده نما کاورفیکس coverfix، یکی از بهترین محصولاتی است که به عنوان آب گریز کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد و عملکرد بسیار خوبی روی آب گریز کردن نما دارد.
دستور العمل و طریقه زدن نانو روی سنگ ممکن است برای برخی از محصولات تفاوت جزئی داشته باشد. اما در اکثر مواقع می‌توان مطابق با دستورالعمل زیر، نانو را روی سنگ‌های ساختمانی اجرا کرد. دقت کنید که نانوهای شیمیایی برای سنگ‌های براق، صیقلی و پولش خورده نیز قابل استفاده می‌باشند و امکان اجرای آن‌ها با شرایط آب و هوایی متفاوت وجود دارد. برای آشنایی با طریق زدن نانو روی سنگ و مراحل انجام این کار همراه ما باشید.

1- تمیزکاری سطح

قبل از انجام هر کاری برای زدن نانو روی سنگ، حتما باید سطح سنگ را تمیزکاری کنید. هر گونه آلودگی روی سطح سنگ نما و سنگ‌های طبیعی و پولیش شده روی عملکرد نانو روی سنگ تاثیر می‌گذارد. با توجه به نوع سنگ حتما تمیزکاری آن را با تجهیزات حرفه‌ای انجام دهید. در غیر این صورت استفاده از نانو روی سنگ مشکلاتی را برای شما به همراه خواهد آورد.

2- آماده کردن نانو

پس از اینکه سنگ را برای اجرای نانو روی آن آماده سازی کردید، باید نانو را آماده سازی کنید. نانوهای موجود در بازار دارای دو نوع پایه حلال و پایه آب می‌باشند که پایه حلال عمدتا عملکرد بهتری دارد. برای آماده کردن نانو باید از دستورالعمل خود محصول استفاده کرده و نانو را با آب یا بنزین مخلوط کنید و سپس مورد استفاده قرار دهید. دقت کنید که درصد اختلاط نانو با حلال تاثیر بسیار زیادی روی عملکرد آن دارد. بنابراین حتما دستورالعمل آماده سازی نانو را مطالعه کرده و بر اساس آن پیش بروید.

3- اجرای نانو روی سنگ

طریقه زدن نانو روی سنگ بسیار ساده است. البته می‌توان از دو روش برای این کار استفاده کرد که بسته به محل سنگ امکان استفاده از هر کدام از این روش‌ها وجود دارد. روش اول پاششی است. بدین صورت که نانو در دستگاه‌های مخصوص ریخته می‌شود و روی سنگ اسپری می‌گردد. این روش باید به طور دقیق انجام شود تا کل سطح سنگ به نانو آغشته شود.

روش ساده‌تری نیز برای اجرای نانو روی سنگ وجود دارد که آن استفاده از قلمو است. کافیست که قلمه به نام آغشته شود و مانند رنگ روی سطح سنگ قرار بگیرد. لایه‌ای که به واسطه اجرای نانو روی سنگ ایجاد می‌شود، مقاومت بسیار بالایی خواهد داشت. به دلیل اینکه خطای اجرای نانو با هر دو روش کم است، می‌توان بسته به مهارت فرد اجرا کننده از هر یک از این روش‌ها استفاده کرد.

4- منتظر ماندن برای استفاده از سنگ

در نهایت باید اجازه دهید که نانو عملکرد خود را روی سنگ نشان دهد. معمولا حدود 3 تا 6 ساعت زمان لازم است که نانو خشک شود و روی سطح یک لایه پوششی ایجاد کند. پس از گذشت این زمان، می‌توان سنگ را مورد استفاده قرار داد. اما قبل از آن هرگز نباید به سنگ رطوبت یا آب ریخته شود، چون عملکرد نانو تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

آیا امکان اجرای نانو روی سنگ‌های کف وجود دارد؟

سنگ‌هایی که در کف ساختمان اجرا می‌شوند، معمولا در معرض آلودگی بسیار زیادی قرار دارند. پاخور بودن این سنگ‌ها باعث کاهش طول عمر آن‌ها می‌شود و معایب زیادی را به همراه خواهد داشت. اجرای نانو روی سنگ‌هایی که در کف ساختمان اجرا شده‌اند، باعث می‌شود تا ماندگاری سنگ‌های کف افزایش پیدا کند. در واقع نانو یک پوشش باکیفیت است که از جذب آلودگی و رطوبت در سنگ‌های کف جلوگیری می‌کند.

خرید نانو ضد آب سنگ از هلدینگ آیژه

طبق توضیحات ارائه شده در این مقاله در مورد طریقه زدن نانو روی سنگ، خرید نانو ضد آب سنگ می‌تواند اهمیت بسیار زیادی برای مهندسین و کارفرمایان پروژه داشته باشید. این نانوها دارای تنوع بالایی‌اند؛ ولی بهتر است که آن‌ها را با پایه حلال بخرید تا عملکرد نفوذی را در سنگ ایجاد کنند. برای خرید نانو ضد آب سنگ می‌توانید از هلدینگ آیژه کمک بگیرید. این هلدینگ نماینده انحصاری فروش انواع محصولات مربوط به ساختمان سازی است.

دیدگاهتان را بنویسید

قالب ساخت و ساز و معماری و شرکت
بازگشت به بالا