چگونه چسب آهن را پاک کنیم؟ | حلال چسب آهن

چسب آهن یکی از چسب های پرکاربرد در صنعت و حتی مصارف خانگی است. اما آیا اگر این چسب به لباس یا دست ریخته شود می‌توان آن را پاک کرد؟ روش‌های پاک کردن چسب آهن چیست؟ آیا حلال چسب آهن وجود دارد یا خیر؟

هر چسبی حلالی دارد. چسب آهن نیز حلال های مخصوص خود را دارد و برای انکه بتوانیم آن را از روی لباس یا دست پاک کنیم باید به خوبی با حلال‌های آن آشنایی داشته باشیم.

دسته‌ای از چسب ها برپایه آب هستند و به راحتی با آب پاک میشوند، دسته دیگر چسب ها ممکن است با موادی مانند سرکه، استون یا الکل پاک شوند.

پس به این ترتیب باتوجه به نوع چسب، حلال‌های متفاوتی برای چسب های مختلف وجود دارد که در این مقاله وبسایت آیژه به حلال های چسب آهن و نحوه پاک کردن آن می‌پردازد.

چسب آهن چیست؟

شاید اولین روشی که برای اتصال فلزات به یکدیگر به ذهنمان میرسد، جوش کاری است اما روشی کم هزینه‌تر و سریع‌تر مانند استفاده از چسب آهن می‌تواند بجای جوشکاری اجرا شود.

چسب آهن به چسبی گفته میشود که برای چسباندن قطعات فلزی به یکدیگر کاربرد دارد. در حقیقت این چسب به این دلیل که بیشتر برای چسباندن آهن استفاده میشود به عنوان چسب آهن شناخته میشود.

چسب آهن از دوجز هاردنر یا سخت کننده و رزین تشکیل شده و زمانی که این دوجز باهم ترکیب میشوند، پیوندی محکم و دائمی ایجاد میکنند.

چسب آهن در عرض یک دقیقه خشک میشود و اکثراً برای ترمیم و پر کردن سطوح فلزی کاربرد دارد.

مزایای استفاده از چسب آهن عبارتند از:

  • استحکام بالا
  • چسبندگی قوی فلزات
  • مقاومت دربرابر حرارت
  • استفاده سریع و آسان
  • مورد استفاده در صنایع مختلف
  • مناسب برای پروژه‌های هنری و ظریف کاری
  • مناسب برای استفاده در محیط های مرطوب

حلال چسب آهن چیست؟

حلال چسب آهن

حلال چسب آهن نوعی الکل بی رنگ با بوی تند، قابل اشتعال و نقطه جوش بسیار پایین به اسم ایزوپروپیل است. میتوان گفت این الکل یکی از پرمصرف‌ترین حلال ها برای چسب آهن است.

این الکل مصرف صنعتی دارد، زیرا به عنوان حلال روغن‌های زیادی کاربرد دارد.

همچنین در زمینه پزشکی یکی از پرمصرف‌ترین الکل ها به شمار می‌آید و به عنوان ماده صدعفونی کننده کاربرد دارد.

صنعت‌های دیگری که از این چسب استفاده می‌کنند عبارتند از: داروسازی، صنعت چاپ برای کاهش دمای آب، مواد آرایشی، عطرها و … .

چگونه چسب آهن را از دست پاک کنیم؟

یکی از مواردی که برای پاک کردن هر نوع چسبی باید به آن دقت کرد این است که اگر آن چسب روی دست ریخته شد، تاقبل از خشک شدن آن را پاک کنید وگرنه ممکن است به پوست شما آسیب برساند.

پاک کردن چسب آهن از روی دست

اگر حلال چسب در اختیار ندارید؛ برای برداشتن چسب از روی دست بهتر است از یه کیسه پلاستیکی استفاده کنید، سپس دست خود را زیر آب گرم ببرید و یا در ظرفی آب گرم و مقداری صابون را ترکیب کنید و دستتان را به مدت چند دقیقه در آن ظرف بشویید.

چسب آهن نیز با همین الکل ایزوپروپیل قابل پاک کردن است، اما مراقب باشید چسب روی دستتان خشک نشود زیرا باعث کنده شدن پوست، سوزش و گاهی حساسیت میشود.

چگونه چسب آهن را از روی لباس پاک کنیم؟

برای پاک کردن چسب آهن از روی لباس بهتر است یک پنبه را آغشته به الکل حلال کنید و سپس به آرامی برروی پارچه بکشید.

پاک کردن چسب آهن از روی لباس

احتمالاً مقداری از چسب روی پارچه می‌ماند، در اینصورت پس از چند دقیقه دوباره همین کار را تکرار کنید تا چسب به طور کامل ازبین برود.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم تا شما را به طور کلی با چسب آهن، کاربردهای مختلف آن در صنعت و مزایای آن آشنا کنیم.

همچنین هدف اصلی ما این بود تا درباره حلال چسب آهن در صورتیکه این چسب روی پوست یا لباس شما ریخته شد صحبت کنیم و روش های خانگی پاک کردن چسب آهن و روش استفاده از حلال آن را برای شما شرح دهیم.

اگر هرگونه سوالی درباره مصرف چسب آهن، پاک کردن آن و یا تهیه چسب و حلال آن داشتید، در بخش نظرات پاسخگوی شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

قالب ساخت و ساز و معماری و شرکت
بازگشت به بالا