چسب اکواریوم چگونه خشک میشود؟

چسب اکواریوم یکی از چسب های پرکاربرد در بین تمامی چسب های دیگر به حساب می‌آید. خیلی از افراد از این چسب در محل کار و خانه خود برای انواع کارها استفاده می‌کنند. این چسب در ساختمان سازی و بسیاری از صنایع دیگر کاربرد فراوانی دارد و معمولاً به عنوان درزگیر شناخته می شود.

دلیل اصلی استفاده از این نوع چسب، چسبندگی آن به سطوح مختلف، استفاده ساده و ایجاد پوشش کامل بر روی درزهای سطوح مختلف است. معایب چسب آکواریومی یکی از مهم ترین نکاتی است که افرادی که اغلب از این چسب استفاده می کنند باید به آن توجه کنند.

سوالی که ممکن است برای بسیاری از کاربران نادیده گرفته شود این است که مدت زمان خشک شدن چسب آکواریوم چقدر است؟ به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله با جزئیات بیشتری به این موضوع بپردازیم و به سوالاتی مانند اینکه اگر چسب آکواریوم زود خشک شود چه باید کرد پاسخ دهیم. پس اگر شما نیز به دنبال محلول های چسب آکواریوم خشک شونده سریع هستید، با ما همراه باشید.

چسب اکواریوم چیست؟

همانطور که گفتیم این محصول پرمصرف ترین چسب خانگی و ساختمانی می باشد. چسب آکواریوم به عنوان درزگیر سیلیکونی نیز شناخته می شود. زیرا پایه آن از سیلیکون است. از جمله ویژگی های مثبت این چسب می توان عمر طولانی، مقاومت در برابر شرایط مختلف جوی، مقاومت شیمیایی و البته جلوگیری از نفوذ رطوبت و آب را نام برد. از طرفی این درزگیر را می توان بر روی سطوح مختلف مانند چوب، شیشه یا فلز استفاده کرد.

چسب اکواریوم چیست؟

معمولا چسب آکواریوم برای انسان و سایر موجودات زنده مانند ماهی مضر نیست، اما در برخی موارد می تواند برای سلامتی مضر باشد.

مثلاً اگر چسب آکواریوم خشک نباشد و روی آن غذا گذاشته شود، غذا با چسب آغشته می شود و افراد با خوردن آن مسموم می شوند. در این مقاله نگاهی دقیق به مضرات چسب آکواریوم و نحوه استفاده صحیح از این نوع چسب خواهیم داشت.

موارد استفاده چسب آکواریوم

چسب اکواریوم در موارد زیر کاربرد دارد:

  • اتصال سطوح مختلف به یکدیگر
  • تشکیل عایق حرارتی برروی سطح
  • درزگیری سطوح

البته این موارد پرکاربردترین موارد بود و ممکن است از این چسب برای موارد دیگری نیز استفاده کنید.

چسب اکواریوم در چه دمایی خشک می شود؟

اگر به دنبال خرید چسبی هستید که در محیط های مرطوب خوب عمل کند و همچنین درزگیر مناسبی باشد، چسب اکواریوم بهترین انتخاب است!

اما سوالی که اینجا پیش می‌آید این است که چسب اکواریوم در چه دمایی خشک می شود؟!

باید دقت داشته باشید که استفاده از این درزگیر موثر در شرایط خاصی بهترین عملکرد را دارد. پس رعایت کردن این شرایط به بالاتر رفتن کیفیت این چسب و زودتر خشک شدنآن کمک می کند.

اگر بخواهیم در مورد شرایط لازم برای خشک شدن این چسب صحبت کنیم، اولین نکته دمای محیط خواهد بود. بهترین دما برای اعمال و خشک شدن این چسب بین 5 تا 38 درجه سانتیگراد می باشد. در دماهای پایین تر یا بالاتر هم این درزگیر خشک می شود اما بهترین عملکرد خود را در این بازه نشان می دهد.

چسب اکواریوم در چه دمایی خشک می شود؟

همچنین باید قبل از استفاده محل موردنظر را خشک کرده و احتمال نفوذ رطوبت را کاهش دهید، در غیر این صورت کیفیت بالایی نخواهد داشت.

اگر محیط شما بسیار مرطوب است، بهتر است تا 48 ساعت پس از استفاده از چسب، در محیط از آب استفاده نکنید.

در نهایت آخرین چیزی که می تواند در خشک شدن چسب آکواریوم تاثیر بگذارد میزان و حجم استفاده از آن است. هرچه لایه اعمال شده ضخیم تر باشد، مدت زمان بیشتری طول میکشد تا خشک شود.

چگونه چسب را سریع‌تر خشک کنیم؟

برای اینکه چسب اکواریوم کمی سریع تر خشک شود بهتر است که ضخامت لایه چسب کم باشد، سطح کار خشک باشدو همچنین در محیطی با رطوبت زیر 50 درصد استفاده شود.

البته استفاده از خشک کن با هوای گرم نیز روش موثری برای سرعت بخشیدن به روند خشک شدن چسب است.

توجه داشته باشید که خشک شدن کامل این چسب در محیط سرد و مرطوب زمان زیادی طول می کشد. بنابراین بهترین راه برای تسریع این فرآیند افزایش دما و کاهش رطوبت است.
حالا شاید شخصی نخواهد چسب به سرعت خشک شود در این صورت باید چه کرد؟

برای چنین امری فقط کافیست از روش های بالا استفاده نکنید، یا برعکس آن را استفاده کنید!

برای مثال همانطور که گفته شد، یک راه حل برای خشک شدن سریع چسب آکواریوم، افزایش دمای محیط است. با توجه به این مشکل برای جلوگیری از خشک شدن چسب آکواریوم باید دمای محیط را تا حد امکان کاهش داد و یا در مکانی با دمای پایین استفاده کرد. در دمای کمتر از 5 درجه سانتی گراد، فرآیند خشک شدن این چسب بسیار بیشتر طول می کشد.

آیا چسب آکواریوم سمی است؟

برای برخی افراد این سوال پیش می آید که آیا چسب آکواریوم سمی است یا خیر؟

قطعا تمامی شما می دانید که تمامی چسب ها دارای مواد و ترکیبات شیمیایی هستند که نه تنها برای انسان بلکه برای تمامی موجودات دیگر نیز سمی و مضر است!

برای مثال خیلی از چسب ها نباید با پوست بدن مخصوصا چشم تماس پیدا کنند. خیلی از آنها نیز گازهای سمی تولید می کنند و برای تنفس مضر هستند. البته با رعایت پروتکل های ایمنی، می توان بدون مشکل از هرنوع چسبی استفاده کرد.

برای خرید چسب آکواریم با بهترین قیمت می توانید از فروشگاه آیژه اقدام کنید. در صورتی که در خصوص نحوه استفاده و یا کاربرد چسب سوالی دارید از طریق کامنت ها با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

قالب ساخت و ساز و معماری و شرکت
بازگشت به بالا