مقایسه چسب هبلکس و ملات ماسه سیمان

امروزه مقایسه چسب هبلکس و ملات ماسه سیمان مهمترین دغدغه در اجرای ساخت و ساز سازه ها است. اگر پیمانکار و یا تازه کار هستید و قصد ساختن ساختمان دارید. این مقاله به شما کمک شایانی در انتخاب مصالح درست ساختمانی می‌کند. پس با ما همراه باشید تا یک مقایسه علمی و تحقیق شده درباره چسب هبلکس و ملات ماسه سیمان داشته باشیم.

در طول مقاله یاد می‌گیرید که از کدام یک در ساخت و ساز ساختمان استفاده کنید. کدام به صرفه تر است. کدام دوام بیشتری دارد. و چندین جواب سوال هایی در مورد چسب هبلکس و ملات ماسه سیمان که ذهن ها را به خود مشغول کرده است.

اهم مصالح ساختمانی در ساخت و ساز ساختمان

 • مصالح ساختمانی فلزی

استفاده از مصالح فلزی در ساخت و ساز ساختمان اهمیت به سزایی دارد. انواع مختلفی از فلزات برای ساخت وساز ساختمانی به کار می‌رود. از جمله این فلزات می‌توان به فولاد، چدن، آلومینیوم، تیرآهن و… اشاره کرد.

 • مصالح ساختمانی غیر فلزی

کاربرد مصالح ساختمانی غیرفلزی به اندازه مصالح فلزی مهم و حیاتی است. مثل بتن، آجر، ملات، گچ، سیمان، چسب هبلکس و…

 • سایر مصالح ساختمانی

غیر از مصالح فلزی و غیر فلزی مورد استفاده در ساختمان سازی، مصالحی چون شن و ماسه، آهک و… نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از بین لیست مصالح ساختمان سازی، ملات ماسه سیمان مورد بررسی قرار خواهد گرفت. چرا که سرانجام قصد داریم به مقایسه چسب هبلکس و ملات ماسه سیمان برسیم.

ملات

ماده ای که مصالح مختلف در ساخت و ساز را به هم پیوند می‌دهد. یا به عبارت ساده تر مصالح را به هم می‌چسباند. انواع ملات اعم از ملات گچ، ملات ماسه سیمان، ملات گل رس و… وجود دارد.

ملات ماسه سیمان

همان طور که از اسمش مشخص است ترکیبی از ماسه و سیمان است که نقش چسب را در چسباندن مصالح به هم ایفا می‌کند. در این ترکیب سیمان در مقاوم سازی ساختمان تاثیری ندارد. فقط به عنوان ماده چسبنده کاربرد دارد.

مجموعه توانمند آیژه در زمینه ساخت و تولید، مهندسی معکوس ادوات، واردات و صادرات ساخت و ساز و… فعالیت ویژه دارد. یکی از محصولات با کیفیت و پرفروش مجموعه آیژه، چسب هبلکس است. شما خریدارن محترم می‌توانید با ورود به سایت هلدینگ ساختمانی آیژه محصولات متعدد و متنوع آیژه را مشاهده و با مشاوره تخصصی رایگان اقدام به خرید مصالح مورد نیاز خود کنید.

اکنون به معرفی محصول بی نظیری از هلدینگ ساختمانی آیژه پرداخته می‌شود. محصولی که به راحتی جای ملات ماسه سیمان را گرفته و امروزه پیشتاز فروش در مصالح ساخت و ساز ساختمان است. مقایسه چسب هبلکس و ملات ماسه سیمان نیز در ادامه خواهد آمد.

چسب هبلکس

چسب هبلکس یا چسب آجر پارسیکا، پودری همراه با الیاف سلولزی است. این پودر از پلیمرهای ویژه غنی سازی شده است. در مصالح ساختمانی کاربردهای زیادی دارد. از جمله در چسباندن آجر نما، آجر، سنگ مصنوعی، سنگ آنتیک، آجر سفالی، سفال و بلوک هبلکس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی های بارز چسب هبلکس

 • مقاومت بالا در برابر آب و یخبندان
 • مورد استفاده در نمای ساختمان
 • مورد استفاده روی گچ
 • مورد استفاده در شومینه و باربیکیو
 • طراحی در انواع مدل ها (با افزایش و یا کاهش دانه بندی چسب)
 • بدون نیاز به هیچ گونه افزودنی
 • قابلیت چسبندگی فوق العاده بالا در مقایسه با ملات ماسه و سیمان

امروزه استفاده از چسب هبلکس به جای ملات ماسه سیمان روتین ساختمان سازی و سازه های جدید شده است. چرا که استفاده از بلوک های هبلکس به خاطر سبک بودن در صنعت ساخت و ساز افزایش پیدا کرده است. برای چسباندن بلوک های هبلکس از چسب هبلکس استفاده می‌شود.

بلوک های هبلکس از آهک، سنگ گچ، سیلیس، پودر آلومینیوم و آب با درصدهای مشخصی از هر کدام تشکیل شده است. چسب هبلکس به راحتی دو بلوک هبلکس را به هم متصل می‌کند. بایستی متذکر شد که قبل از استفاده از چسب هبلکس، یک آماده سازی نیاز است. بدین صورت که با استفاده از یک قلمو، سطح کار خیس شود تا باعث افزایش میزان رطوبت چسب هبلکس در حین کار شود. مرطوب کردن باعث بالا بردن میزان کیفیت و همین طور افزایش قدرت چسبندگی چسب هبلکس می‌شود.

مقدار استفاده از چسب هبلکس (جایگزین ملات ماسه و سیمان)

مقدار 1.5 تا 1.7 کیلوگرم از چسب هبلکس قابلیت پوشش دهی کامل حدودا 1 متر مربع را دارد. پس می‌توان نتیجه گرفت که استفاده از چسب هبلکس باعث کاهش قابل ملاحظه ای از مصرف شن و ماسه به عنوان ملاتی برای چسبندگی مصالح ساختمانی خواهد شد. بنابراین چسب هبلکس اقتصادی تر و به صرفه تر است.

تهیه چسب هبلکس

متفاوت سازی سرعت زمان گیرایی چسب ها می‌تواند در چگونگی تهیه چسب هبلکس موثر باشد. برای همین می‌توان چسبی طراحی کرد که در موقعیت های جغرافیایی مختلف، زمان گیرایی را کاهش و یا افزایش داد.

قابل ذکر است که چسب های هبلکس با توجه به پایه سیمانی بودن بلوک هبلکس، در رنگ بندی های مختلف تولید و به بازار عرضه می‌گردد. همچنین می‌توان از چسب هبلکس برای چسباندن قطعات فلزی و یا سنگی به بلوک هبلکس استفاده کرد. این کار با تغییر ساختارهای پلیمری چسب امکان پذیر است.

با توجه به نوع ساختار فنی، چسب هبلکس نه تنها قابل رقابت با ملات ماسه و سیمان است. بلکه به ایجاد قابلیت های مکانیکی خاصی در سازه کمک می‌کند. استفاده از چسب هبلکس باعث رفع کامل ایرادات و مشکلات ناشی از استفاده ملات ماسه و سیمان در سازه ها می‌شود. چسب هبلکس کاملا استاندارد تولید شده و در طول اجرای کار معیارهای فنی آن ثابت باقی می‌ماند.

مقایسه چسب هبلکس و ملات ماسه و سیمان

 • متفاوت کردن زمان گیرش چسب هبلکس نسبت به ملات ماسه و سیمان
 • آماده سازی بستر اجرایی برای استفاده از چسب هبلکس
 • نگهداری به دور از نور مستقیم آفتاب و رطوبت (به دلیل مواد پلیمری داخل آن)
 • به صرفه و اقتصادی تر بودن چسب هبلکس نسبت به ملات شن و ماسه
 • برخلاف ملات ماسه و سیمان، چسب هبلکس مناسب اتصال قطعات فلزی به بلوک های هبلکس است

سخن آخر

مقایسه چسب هبلکس و ملات ماسه سیمان باعث تصمیم گیری درست برای استفاده از هر کدام است. در مقاله فوق انواع مصالح ساختمانی معرفی شد. ویژگی های ملات ماسه و ساختمان به همراه چسب هبلکس آورده شد. در ادامه به مقایسه چسب هبلکس و ملات ماسه و سیمان پرداخته شد. سرانجام نظر بر این شد که استفاده از بلوک هبلکس در سازه ها و به دنبال آن چسب هبلکس به جای ملات ماسه و سیمان بهتر است.

هلدینگ ساختمانی آیژه آماده فروش حضوری و آنلاین انواع مصالح ساختمانی از جمله بلوک هبلکس و چسب هبلکس به صورت عمده است. برای مشاوره تخصصی با مشاوران فنی مجموعه آیژه با شماره تماس 01342244635 ارتباط برقرار کنید.

فروش حضوری، آدرس: لاهیجان، خیابان رزمندگان، بعد از رزمندگان 16، هلدینگ ساختمانی آیژه

دیدگاهتان را بنویسید

قالب ساخت و ساز و معماری و شرکت
بازگشت به بالا