هوشمند سازی ساختمان (BMS) چیست ؟

هوشمند سازی ساختمان به انگلیسی Building Intelligence  به معنی کنترل و یکپارچه‌ سازی ساختمان می باشد. شاید در ذهن بیشتر افراد منظور از هوشمند کردن ساختمان قرار دادن کلیدهای لمسی، کنترل از راه دور تجهیزات با موبایل و اینترنت است یا عده‌ ای آن را یک سیستم پیشرفته که فقط در مراکز مهم مورد استفاده قرار می‌گیرد تصور می‌کنند. اما باید بگوییم این تعاریف قسمت کوچکی از هوشمند سازی ساختمان را شامل می‌شود . اگر از افراد حرفه‌ای که در این زمینه مشغول به کار هستند و درآمد خوبی هم دارند در مورد سیستم هوشمند سازی سوال پرسید شود. قطعا به شما خواهند گفت که هوشمند سازی صرفاً به‌ معنای استفاده از گجت های هوشمند در ساختمان را شامل می شود.

در واقع سیستم هوشمند سازی فراتر از همه این تعریف‌ها است و کنترل هم تجدید ساختمان را شامل می‌شود که در ادامه بیشتر به این‌موضوع می‌پردازیم .

هوشمند سازی ساختمان تجهیزات موتورخانه سیستم‌های الکتریکی و مکانیکی ساختمان را کنترل می‌کند. بعد از کنترل وضعیت هر سیستم مانیتور خواهد شد پس باید با نحوه کار کرد تجهیزات، برقراری ارتباط بین دستگاه‌ ها و برنامه‌نویسی کنترلر آشنا باشیم.

اگر تمام سیستم‌ ها و تجهیزات ساختمان تحت کنترل و مانیتورینگ ما قرار گرفت باشد می‌توان ادعا کرد که یک خانه هوشمند وجود دارد.

 افرادی می‌توانند درآمد خوبی در این زمینه را به دست آورند که از  تاسیسات الکتریکی و مکانیکی ساختمان اطلاعات کافی برخوردار باشند.

سپس باید از نحوه کارکرد هم تجهیزات آگاه باشد تا بتواند هر یک از آن‌ها را کنترل و مانیتورینگ نمایم.

هوشمند سازی ساختمان هلدینگ ساختمانی آیژه
هوشمند سازی ساختمان هلدینگ ساختمانی آیژه

تفاوت خانه هوشمند و هوشمند سازی ساختمان ( BMS)

 • ۱- BMS یک سیستم یکپارچه در ساختمان که کنترل و مانیتورینگ تمام تجهیزات را انجام می دهد. اما خانه هوشمند جزء کوچکی از یک سیستم BMS می‌باشند.
 • 2- هوشمند سازی هزینه اجرایی بالاتری از خانه هوشمند دارد.
 • 3- در خانه هوشمند کنترل تجهیزات در اختیار مصرف‌کننده می‌باشد در حالی‌ که در هوشمند سازی کنترل تجهیزات در اتاق کنترل در اختیار اپراتور می‌باشد.

هزینه هوشمند سازی ساختمان چقدر است ؟

دو پارامتر بر روی قیمت طراحی هوشمند سازی یک ساختمان اثر گذار است .

 • ۱- ابتدا باید مشخص کرد چه سطحی از هوشمند سازی مد نظر می‌باشد.
 • ۲- میزان متراژ ساختمان که در هزینه هوشمند سازی  اهمیت دارد.

قسمت‌های مختلف هوشمند سازی ساختمان

۱-  هوشمند سازی تاسیسات الکتریکی ساختمان

هوشمند سازی بخش الکتریکی ساختمان باعث کنترل تمام تجهیزات الکتریکی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی در ساختمان خواهد شد. در این بخش انواع تجهیزات و سیستم‌های الکتریکی ساختمان را معرفی خواهیم کرد.

 • ۱-۱ هوشمند سازی سیستم توزیع برق ساختمان
 • ۲-۱ روشنایی هوشمند ساختمان
 • ۳-۱ سیستم اعلام حریق هوشمند

۲- هوشمند سازی تاسیسات مکانیکی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان آیژه
هوشمند سازی ساختمان آیژه

کار اصلی مهندسان هوشمند سازی در بخش هوشمند سازی تاسیسات مکانیکی ساختمان می‌باشد. قلب تپنده هر ساختمانی، موتورخانه آن ساختمان می باشد که اگر به‌درستی کار نکند فعالیت‌ های کل سیستم‌ های ساختمان دچار اختلال می شود.

انواع هوشمند سازی تاسیسات مکانیکی ساختمان :

 • ۱-۲ هوشمند سازی تاسیسات سرمایشی و گرمایشی ساختمان
 • ۲-۲ هوشمند سازی تجهیزات اندازه‌گیری انرژی

اتوماسیون و شبکه در هوشمند سازی ساختمان

همه تجهیزات هوشمند ساختمان باید با سیستم مرکزی BMS در ارتباط باشد که به‌ اصطلاح مغز سیستم و مرکز پردازش و فرمان در کل ساختمان می‌باشد. دو راه ارتباطی اصلی بین سیستم‌های مختلف ساختمان وجود دارد که شامل هوشمند سازی بی‌سیم و هوشمند سازی با سیم می‌باشد.

مزایا و معایب هوشمند سازی بی‌سیم

مزایا:

 • نصب سریع و آسان
 • طراحی زیباتر و عدم کابل‌کشی

معایب:

 •  امنیت کم
 • محدودیت در حجم اطلاعات بالا

مزایا و معایب هوشمند سازی با سیم

مزایا:

 • امنیت بیشتر
 • قابلیت اطمینان بیشتر

معایب:

 • مشکلات سیم‌کشی
هوشمندسازی ساختمان آیژه
هوشمندسازی ساختمان آیژه

انواع پروتکل‌های هوشمند سازی ساختمان

روش‌های مختلفی برای اتصال کنترلر های مختلف به کنترلر مرکزی موجود می باشد. زمانی‌که دو کنترلر به یکدیگر  وصل می‌شوند زبان گفتگوی آن‌ها باید یک‌ زبان واحد باشد تا اطلاعات بین هر دو آنها تبادل شود.

پروتکلKnx

پروتکل استاندارد Knx به‌ صورت پروتکل باز در اختیار کاربران سیستم هوشمند قرار می‌گیرد. کنترلرها با همدیگر به وسیله پروتکل‌های باز بدون واسطه در ارتباط هستند.پر استفاده ترین پروتکل‌ها در هوشمندسازی می باشند.

پروتکل BACnet

ارتباط دوطرفه بین المللی برای اتوماسیون ساختمان پروتکل BACnet می‌باشد.  می‌توان با پروتکل BACnet محصولات تولیدکنندگان مختلف را در یک پروژه ادغام کرد. این پروتکل باید تجهیزاتی که ساپورت می کند توسط شرکت ASHRAE مورد تایید قرار گیرد.

پروتکل LonWorks

این پروتکل توسط شرکت Echelon در بازار ارائه می‌شود که به اختصار LONنام‌گذاری شده‌است.

پروتکل Modbus

برای انتقال اطلاعات از طریق ارتباط سریال بین دستگاه‌ های الکتریکی از پروتکل مد باس استفاده خواهد شد.

پروتکل M-Bus

پروتکل M-Bus یا Meter Bus برای دریافت اطلاعات از سیستم‌های اندازه‌گیری استفاده می‌کند.

پروتکل Zigbee

پروتکل Zigbee برای کنترل و نظارت از راه دور تجهیزات هوشمند، سیستم‌ های اتوماسیون خانگی، دستگاه‌ های پزشکی و سایر سیستم‌های سازگار راه‌ حل کم‌ مصرف و کم‌ هزینه را به وجود آورد.یکی از مهم‌ترین پروتکل‌ های شبکه‌ بی‌سیم این پروتکل می‌باشد.

هوشمندسازی ساختمان هلدینگ آیژه
هوشمندسازی ساختمان هلدینگ آیژه

مدیریت و سناریوهای مختلف هوشمند سازی ساختمان

سناریو در هوشمندسازی به‌ معنی تنظیمات و نحوه کنترل تجهیزات  در شرایط مختلف می‌باشد.

سناریو کارکرد طبیعی

تجهیزات بیشتر مواقع در این حالت کار می‌کنند. برای نمونه سیستم گرمایشی و سرمایشی باید روشن و در محدوده دمای تنظیمی دمای اتاق را تنظیم کنند.

سناریوی بحران

در زمان حریق و آتش‌سوزی در ساختمان این شرایط فعال خواهد شد و سیستم اعلام حریق و اطفای حریق فعال و گاز شهری ورودی ساختمان را قطع می کنند.

سناریو دفاعی – نظامی 

 برای ساختمان‌های حساس از این سناریو استفاده می‌شود .

 برای جلوگیری از کوچک‌ ترین آسیبی به ساختمان در شرایط بحرانی لایه‌ هایی ایمنی بیشتری برای قطع تمام تجهیزات اجرا خواهد شد.

سخن آخر

هوشمند سازی ساختمان با وجود هزینه‌های اقتصادی، از مزایای زیادی برخوردار است. مزیت‌های هوشمندسازی شامل رفاه، آسایش، لوکس بودن و امنیت می باشد. سیستم‌ های فرمان صوتی از مزیت‌های هوشمند سازی بوده که شما می‌توانید به‌راحتی درهای ورودی و خروجی را قفل کرده و سیستم‌های روشنایی را در روشنایی معینی تنظیم نمایید. می توان کارهای روزمره مثل خاموش و روشن کردن لامپ‌ها، کشیدن پرده و… به صورتی فرمان با استفاده از گوشی همراه خود انجام داد. هوشمند سازی ساختمان کلیه تجهیزات الکتریکی و امنیتی را به یک سیستم  هوشمند وصل می‌کند.

خانه هوشمند در ابتدای انجام پروژه هزینه زیادی برای کاربر در بر خواهد داشت. اما در بلندمدت هزینه‌ها را به‌طور چشمگیری کاهش خواهد داد که این خود از مزیت‌های هوشمندسازی می‌باشد. هوشمندسازی ساختمان به شما این اجازه را می‌دهد که به وسیله اینترنت از راه دور تمام تجهیزات ساختمان خود روشن و خاموش کنید.با استفاده از خانه هوشمند شما به‌راحتی می‌توانید با گوشی همراه خود از داخل تختخواب کلیه لامپ‌ های پذیرایی و اتاق‌ها را خاموش و روشن کرده و همچنین می‌توان گرمایش و سرمایش کل خانه را تنظیم کنید . اگر این تجهیزات به وسیله یک سیستم هوشمند به همدیگر وصل باشند شما یک سیستم هوشمندسازی ساختمان دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

قالب ساخت و ساز و معماری و شرکت
بازگشت به بالا